OFICIAL | Simona Halep pierde teren în clasamentul WTA! Ce loc va ocupa Simo după AO 2021

Actualizat 20/02/2021 la 12:12 GMT+2

Simona Halep a pierdut în sferturile de finală de la Australian Open, scor 3-6, 3-6, în faţa Serenei Williams, iar acum va pierde teren în clasamentul WTA, în urma finalei câștigate de Osaka la Melbourne.

Australian Open | Simona Halep - Serena Williams 3-6, 3-6

Naomi Osaka a avut miză dublă la Australian Open și a profitat din plin. Nipona, acum câștigătoare a patru titluri de Grand Slam, este pe urmele liderului mondial din WTA, Ashleigh Barty, dar deocamdată ecartul este încă mare față de australiancă. Asiatica, în orice caz, o va depăși începând de luni pe Simona Halep în ierarhia mondială.
Naomi Osaka s-a impus în finala feminină la Australian Open după o oră și 18 minute de joc, scor 6-4, 6-3 și și-a trecut în palmares al patrulea titlu de Grand Slam din tot atâtea finale disputate la turneele majore. Începând de luni, japoneza va urca pe locul 2 WTA, întrecând-o pe sportiva noastră, Simona Halep.
Australian Open - UNIBET
Pentru că s-a impus în finala de la Antipozi, în fața americancei Jennifer Brady, aflată în premieră într-o finală de turneu major, Osaka va acumula 7.835 de puncte și va urca pe poziția secundă în ierarhia WTA, peste Simona Halep, eliminată în sferturile de finală ale primului Grand Slam al anului. Acesta era de altfel singurul scenariu în care românca ar fi putut să piardă locul secund WTA.