Ziua de miercuri este deschisă de cele două meciuri din turneul feminin ale zilei. Naomi Osaka și Elina Svitolina se întâlnesc în prima partidă, la ora 2:00. Japoneza țintește să câștige al doilea turneu de Mare Șlem la rând după victoria sa de la US Open, în timp ce Svitolina încă nu are un astfel de titlu în palmares deși se află în topul feminin de ani buni. Duelul se anunță a fi unul strâns. Ambele jucătoare sunt în formă, iar în meciurile directe Svitolina conduce cu 3-2, câștigând ambele partide desfășurate anul trecut între ele în două seturi. În timp ce Svitolina s-a mai aflat o singură dată în sferturile de finală de la Australian Open în trecut – dar niciodată în semifinale –, Osaka se află în premieră în această fază a turneului.
A doua confruntare de miercuri la duce față în față pe Serena Williams și Karolina Pliskova. După ce a învins-o pe Simona Halep în optimi, Williams este la numai trei victorii de al 24-lea său titlu de Mare Șlem, o performanță prin care ar egala recordul deținut momentan de Margaret Court. În Pliskova, ea va avea o adversară redutabilă aflată în formă, însă pe care a învins-o anul trecut la US Open. Pliskova are la rândul ei un succes în fața Serenei, reușit tot la US Open, dar în 2016. În timp ce Williams este de șapte ori campioană la Melbourne, Pliskova este prezentă pentru a treia oară la rând în sferturi, dar nu a progresat niciodată în semifinalele competiției.
Meciurile băieților încep cu duelul dintre Milos Raonic și Lucas Pouille. Raonic nu a fost niciodată învins de francez, câștigând de trei ori împotriva acestuia, cel mai recent la Stuttgart anul trecut, pe iarbă. De altfel, canadianul este mare favorit în acest meci din sferturile de finală, reușind la Melbourne să-și regăsească forma de altădată după un parcurs mai puțin impresionant în ultimii doi ani. De două ori sfertfinalist și o dată semifinalist la Australian Open, Raonic va avea în față un jucător care se află pentru prima oară mai departe de primul tur al turneului, având un culoar favorabil înainte de succesul cu Borna Coric din optimi. Pentru Pouille, semifinalele ar putea reprezenta un vis de neîmplinit.
Australian Open
Australian Open 2022: Rezumatul meciului dintre Shapovalov și Djere
ACUM 16 MINUTE
Ziua de la Australian Open se încheie odată cu meciul de la ora 10:30 dintre Novak Djokovic și Kei Nishikori. Spre deosebire de celelalte dueluri de miercuri, care nu au în urmă un trecut bogat în meciuri directe, Djokovic și Nishikori au jucat împreună de 17 ori, inclusiv patru partide în 2018 – două fiind de Mare Șlem. Djokovic a fost învins de către japonez de numai două ori, ultima victorie a lui Nishikori datând de mai bine de patru ani. Sârbul, de șase ori câștigător la Melbourne, este în căutarea titlului care l-ar face cel mai de succes jucător din istoria turneului masculin, după ce a fost eliminat în turul doi și patru în ultimii doi ani. Nishikori, care a stat cinci ore pe teren în optimile de finală și a mai jucat alte două partide de cici seturi în turneu, are o misiune extrem de dificilă.
Eurosport 1 & 1 HD:
Ora 2:00: Naomi Osaka v Elina Svitolina
Nu înainte de ora 4:00: Serena Williams v Karolina Pliskova
Urmat de: Milos Raonic v Lucas Pouille
Ora 10:30: Novak Djokovic v Kei Nishikori
Urmărește orice punct din orice meci de la Australian Open oriunde ai fi cu Eurosport Player.