Australian Open: Ziua 8 – Program și recomandări

DeGetty Images

Actualizat 20/01/2019 la 19:26 GMT+2

Mult-așteptatul duel dintre Simona Halep și Serena Williams ține capul de afiș al zilei a opta de la Melbourne. Românca joacă la ora 10:00 pe Eurosport 1.

A composition with Serena Williams and Simona Halep from the 2019 Australian Open

Simona Halep se va lupta pentru calificarea în sferturile de finală ale primului Mare Șlem al anului cu marea Serena Williams. Americanca, cap de serie numărul 16, o înfruntă pe lidera clasamentului WTA după ce Halep a învins-o în ultimul tur pe sora ei, Venus.
Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit din 2016 de la US Open, atunci când Williams a triumfat pe teren propriu după un set decisiv. De altfel, Serena a câștigat opt din cele nouă meciuri jucate cu Halep, românca reușind singura sa victorie în faza grupelor Turneului Campioanelor în 2014.
După trei teste importante trecute cu brio de Simona, ea va avea în față probabil cel mai greu test dintre toate luni dimineață, la ora 10:00. Dacă se califică în sferturile de finală, Halep va întâlni câștigătoarea meciului dintre Garbine Muguruza și Karolina Pliskova, un alt duel de foc care se va disputa luni pe tabloul feminin. Pliskova deține un record surprinzător de șapte victorii și două înfrângeri în meciurile directe cu jucătoarea din Spania. Naomi Osaka și Anastasija Sevastova se vor lupta la rândul lor pentru un loc între primele opt jucătoare din turneu, în timp ce Madison Keys și Elina Svitolina completează un line-up impresionant de meciuri luni.
Capul de afiș aș tabloului masculin de luni este partida dintre Alexander Zverev și Milos Raonic. Cei doi s-au întâlnit în urmă cu doi ani la Wimbledon, iar meciul s-a jucat până în setul decisiv. Canadianul s-a impus atunci, în timp ce Zverev a câștigat singura altă confruntare directă dintre ei la Roma în același an.
Cap de serie numărul 1 la Melbourne, Novak Djokovic se duelează cu tânărul rus Daniil Medvedev într-o parte de tablou în care se mai dispută partida Pablo Carreno Busta v Kei Nishikori. Alt tânăr în prim-plan este Borna Coric, care joacă împotriva lui Lucas Pouille, pe care-l conduce cu 2-0 la confruntările directe.
Urmat de finalul: Pablo Carreno Busta v Kei Nishikori
Urmărește orice punct din orice meci de la Australian Open oriunde ai fi cu Eurosport Player.