Primul turneu de Mare Șlem al anului programează primele dueluri pentru optimi. Ziua a cincea de la Australian Open le readuce pe teren pe ultimele două reprezentante ale României pe tabloul de simplu, dar și pe liderul mondial Novak Djokovic, Dominic Thiem, Naomi Osaka și mulți alții.

Novak Djokovic, calificare incredibilă în optimile de finală de la Australian Open

ATP Rotterdam
ATP Rotterdam | Andrey Rublev și Marton Fucsovics vor lupta pentru titlu, în direct pe Eurosport
URIAȘ! Ce campion e Novak Djokovic! Nole, accidentat, chinuit de durerile de la șoldul drept, se califică în optimile de finală la Melbourne după ce-l învinge pe Taylor Fritz, scor 7-6 (1), 6-4, 3-6, 4-6, 6-2, după trei ore și 27 de minute de joc.

Nick Kyrgios - Dominic Thiem, meci excepțional la Australian Open

Nick Kyrgios și Dominic Thiem au făcut spectacol total la Australian Open. Australianul a câștigat primele două seturi (6-4, 6-4, dar Dominic Thiem a revenit fantastic și a câștigat meciul. Scor final? 4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4, după trei ore și 23 de minute de joc.
Alte rezultate:
  • Shapovalov - Auger-Aliassime 5-7, 5-7, 3-6
  • Swiatek - Ferro 6-4, 6-3.

Milos Raonic, calificare în optimi la Australian Open

Canadianul Milos Raonic a obținut calificarea în optimile de finală după ce a trecut de ungurul Marton Fucsovics, scor 7-6 (2), 5-7, 6-2, 6-2, după trei ore și 13 minute de joc.

VICTORIE, Simona Halep, calificare în optimile de finală!

• 6-1, 6-3. Simona Halep se califică în optimile de finală, acolo unde o va întâlni pe câștigptoarea meciului dintre Swiatek și Ferro.
  • 6-1, 5-3. Simona obține break-ul, va servi pentru meci.
  • 6-1, 4-3. Simona își face serviciu, Kudermetova e iar în dificultate.
  • 6-1, 3-3. Simona Halep reușește rebreak-ul.
  • 6-1, 2-3. Kudermetova e mult mai agresivă și obține break-ul.
  • 6-1, 2-2. Kudermetova își face serviciul în cele din urmă, dar cu mari emoții.
  • 6-1, 2-1. Simo reușește să-și facă serviciul, trece în față și în acest set al doilea.
  • 6-1, 1-1. Simo obține imediat rebreak-ul.
  • 6-1, 0-1. Kudermetova reușește break-ul în setul al doilea.
  • 6-1. Simona Halep se impune categoric în primul set, după doar 30 de minute de joc.
  • 5-1. Excepțional! Simona servește grozav când are nevoie și se distanțează!
  • 4-1. Simona e dezlănțuită acum! Face un nou break și se apropie vertiginos de adjudecarea primului set.
  • 3-1. Simona își face serviciul, însă cu ceva emoții. Kudermetova, erori la milimetru.
  • 2-1. Simona obține primul break al meciului după un game de retur excelent, cu puțin ajutor din partea fileului.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul în debutul partidei.
  • 0-1. Kudermetova începe foarte bine pe propriul serviciu.
  • Jucătoarele sunt pe teren, pregătite de încpeutul meciului! Kudermetova va debuta la serviciu.

Surpriză mare! Schwartzman, eliminat de Karatsev

Favoritul numărul 8, Diego Schwartzman, a fost eliminat în turul trei la Australian Open de către rusul Aslan Karatsev, ocuapnt al locului 114 ATP, scor 6-3, 6-3, 6-3, după o oră și 54 de minute de joc.

Zverev rupe tiparele la Australian Open 2021

Sascha Zverev a trece în săptămâna a doua după un galop de sănătate în fața francezului Mannarino, 6-3, 6-3, 6-1. O statistică interesantă arată că, deși Zverev va împlini în curând patru ani compleți de prezență neîntreruptă în Top 10 (pe 31 iulie), aceasta este doar a doua victorie în minimum de seturi pe care o obține într-un turneu de Mare Șlem împotriva unui adversar din Top 50! 13 victorii și 14 înfrângeri este bilanțul total înregistrat acum de neamț versus Top 50 în Slam-uri, când a disputat 70 de partide la acest nivel.

Osaka salută din optimile Australian Open

Naomi Osaka și-a impus tenisul în forță în fața lui Ons Jabeur. După un start cu probleme pe serviciu și inexactități, favorita trei a descifrat jocul adversarei și a dominat din ce în ce mai clar, obținând a 17-a victorie consecutivă în circuit, 6-3, 6-2. În optimi, va fi protagonista unui duel extrem de interesant cu Garbine Muguruza.

Osaka - Jabeur sau Zverev - Mannarino?

Alexander Zverev pornește cu dreptul în al patrulea duel cu francezul disputat în cinci luni: 6-3 în primul set. Pe Margaret Court Arena și Eurosport 2 urmărim confruntarea dintre Naomi Osaka și Ons Jabeur.

Doar 7 game-uri cu Dimitrov, în turul 3 la Australian Open

Spaniolul Pablo Carreno Busta nu a putut duce duelul cu Grigor Dimitrov, abandonând după ce a pierdut toate cele șapte game-uri disputate. Semifinalistul din 2017 de la Melbourne păstrează niște energie care se poate dovedi extrem de importantă înaintea duelului din optimi cu învingătorul blockbusterului dintre Thiem și Kyrgios.

Serena, a 90-a victorie la Australian Open

Cursa Serenei Williams pentru al 24-lea său titlu de Mare Șlem continuă, chiar dacă americanca a avut mult de muncit în duelul cu Anastasia Potapova. Cu două mingi de set salvate în primul set și trei break-uri cedate, Serena a fost nevoită să descătușeze spiritul său de luptă formidabil, obținând victoria cu numărul 90 a carierei la Australian Open.
Și mai greu a fost pentru Su-Wei Hsieh, care s-a duelat timp de două ore și 44 de minute cu Sara Errani. Jucătoarea care a eliminat-o pe Bianca Andreescu își va pune amprenta și pe săptămâna a doua de la Melbourne, după victoria 6-4, 2-6, 7-5. Din păcate, tribunele vor fi goale în weekend, după ce s-a confirmat un focar de Covid-19 în capitala statului Victoria.

Muguruza, victorie-bliț în turul trei la Australian Open

Garbine Muguruza nu a irosit timpul deloc de la startul turneului. Vineri, finalista de anul trecut a dominat autoritar duelul cu Zaryna Diyas, încheind partida în 56 de minute, cu dublu 6-1. Spaniola și-a croit drum cu 17 lovituri câștigătoare spre săptămâna a doua de la Australian Open, cedând în total 10 game-uri în trei meciuri.
Și Aryna Sabalenka, favorita 7 de la Melbourne, a trecut în viteză de al treilea săi meci la Australian Open: 6-3, 6-1 în fața americancei Ahn Li. Cea mai bună jucătoare a finalului de an 2020 își așteaptă viitoarea adversară din partida Serena Williams (#10) și Anastasia Potapova.
Startul zilei a cincea de la Australian i-a surâs și Marketei Vondrousova s-a impus și ea în fața Soranei Cîrstea, 6-2, 6-4, însă într-un meci mai lung, de o oră și 25 de minute.