După un 2019 de excepție, în care a câștigat Roland Garros, primul său turneu de Grand Slam al carierei, Turneul Campioanelor, și a ajuns pe locul 1 WTA, Barty speră să triumfe la Australian Open, competiția sa preferată. Anul trecut s-a oprit în sferturi, dar coordonatele stau cu totul altfel în acest moment.
În tentantiva de a se impune la Melbourne (competiție transmisă în direct de Eurosport și care poate fi urmărită și pe Eurosport Player), australianca de 23 de ani se pregătește intens, iar Adelaide reprezintă o bornă importantă în pregătirea AO.
La conferința de presă de dinainte de startul turneului, sportiva de la Antipozi a oferit faza zilei. Unul dintre ziariștii prezenți în sală și-a uitat mobilul deschis chiar pe pupitrul de la care vorbea numărul unu mondial. În momentul în care telefonul a început să sune, Barty a răspuns, cu multă naturalețe, spre amuzamentul tuturor.
Australian Open
Calculele antrenorului lui Djokovic: Federer nu mai câștigă vreun Grand Slam, marele pericol e Nadal
22/02/2021 LA 06:46
"Alo, nu e disponibil pentru moment. Vorbiți cu Ash Barty", a fost replica lui Ashleigh când a răspuns la telefon. La capătul celălalt al firului era bunica unuia dintre ziariști, care a renunțat la apel, spre dezamăgirea jucătoarei. "Mi-a închis", a fost concluzia lui Barty, care ar fi vrut să își continue poanta.

Adversari facili pentru Halep și Barty, la Adelaide

Simona Halep va debuta în proba de simplu în 2020 împotriva australiencei Ajla Tomljanovic, ocupanta locului 52 WTA. Jucătoarea de tenis din Australia a învins-o luni dimineață pe jucătoarea din Kazahstan, Yulia Putintseva, locul 37 WTA, şi s-a calificat în turul doi la turneul de la Adelaide, unde o va întâlni pe Simona Halep. Ajla Tomljanovici s-a impus cu scorul de 7-6 (4), 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră şi 58 de minute.
În ceea ce o privește pe Barty, aceasta va juca în turul secund cu Anastasia Pavlyuchenkova, care a trecut fără emoții în primul tur de Anett Kontaveit, 6-2, 6-4.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Uimitor: Djokovic a jucat cu ruptură la Australian Open. Mesaj pentru cei care îl acuză că a mimat
22/02/2021 LA 06:20
Tsitsipas, după eliminarea de la Melbourne: "Medvedev te păcălește des. Azi parcă am jucat cu Isner"
19/02/2021 LA 14:53