Simona Halep a câștigat meciul cu Anett Kontaveit, scor 2-0 (6-1, 6-1) și s-a calificat în semifinalele de la Australian Open. Jucătoarea noastră se va lupta pentru un loc în finală cu Garbine Muguruza, protagonista celui mai ciudat meci de la turneul actual.
Muguruza a câștigat duelul din "sferturi" împotriva rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, scor 2-0 (7-5, 6-3), și o va înfrunta pe Simona pentru a cincea oară în carieră. Parcursul jucătoarei din Spania la Grand Slam-ul de la Melbourne a fost foarte bun până în acest moment. Muguruza a început turneul de la Melbourne cu un succes impresionant în fața americancei Shelby Rogers, scor 2-1 (0-6, 6-1, 6-0), la finalul unei partide care cu siguranță va rămâne în istoria Australian Open.
În primul tur de la Melbourne, Muguruza a început dezamăgitor, pierzând categoric primul set împotriva lui Rogers, fără să câștige vreun game. Aventura sportivei din Spania părea încheiată încă din primul meci, ținând cont de prestația sa mult sub așteptări. Deznodământul avea să fie însă complet diferit, Muguruza reușind să-și revină și să se impună în setul secund, cu scorul de 6-1. În acel moment, Rogers a căzut psihic, iar Muguruza a câștigat fără emoții ultimul set, scor 6-0.
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
ACUM 5 ORE

Muguruza: "Nu mi-am stabilit vreun obiectiv pentru Australian Open"

După revenirea extraordinară din meciul cu Rogers, Muguruza s-a luptat în turul 2 cu Ajla Tomljanovic, jucătoarea din Australia aflată pe locul 52 WTA. Viitoarea adversară a Simonei s-a impus cu 2-1, la finalul unui meci de peste două ore, în care jucătoarea din Spania a întâmpinat de multe ori probleme.
Garbine Muguruza a început să joace din ce în ce mai bine după eliminarea lui Tomljanovic, reușind să câștige următoarele 3 dueluri fără să cedeze vreun set, în fața următoarelor adversare: Svitolina, Bertens și Pavlyuchenkova.
După calificarea în semifinalele de la Australian Open, Muguruza a recunoscut că nu și-a stabilit vreun obiectiv înaintea turneului de la Melbourne:
"Nu mi-am setat vreun obiectiv pentru Australian Open. Nu am început foarte bine turneul şi am preferat să mă concentrez pe fiecare meci în parte. Nu am vrut să mă gândesc foarte departe, pentru a nu pune presiune pe mine. Am încercat să câştig de fiecare dată meciul următor şi jocul a început să îmi funcţioneze tot mai bine.", a spus Garbine Muguruza în conferinţa de presă de după victoria din sferturile de finală.

Muguruza nu știa că va juca cu Halep în semifinale

Întrebată dacă știe pe cine va întâlni în semifinale, Muguruza a răspuns, în mod surprinzător: "Nu știu!". Dialogul cu reporterul a continuat iar când Muguruza a aflat că va juca cu Halep, ea a fost întrebată cum va fi pregăti meciul cu românca.
"Asta rămâne între mine și antrenoarea mea. Sunt pregătită. Cu siguranță îmi voi studia adversara. O cunosc de mult timp și va fi un meci dur.", a declarat jucătoarea din Spania.
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul