• Sofia Kenin - Ons Jabeur 6-4, 6-4
  • Ashleigh Barty - Petra Kvitova 7-6, 6-2
  • Roger Federer - Tennys Sandgren 6-3, 2-6, 2-6, 7-6(8), 6-3
  • Novak Djokovic - Milos Raonic 6-4 6-3 7-6 (1)
Novak Djokovic obține calificarea în semifinale după o victorie în 3 seturi cu Raonic.
2021, anul lui Novak Djokovic! Sârbul e doar al 5-lea jucător din istorie care reușește asta
ACUM 16 ORE
Djokovic are nevoie de un timeout medical la 4-4 în setul 3. Raonic salvează 4 mingi de break la 5-5. Djokovic răspunde cu un game alb și e tiebreak
Djokovic câștigă și setul 2 și este aproape de semifinala cu Federer
Un moment care poate fi extrem de important în setul secund - Djokovic face break și duce scorul la 3-1
Djokovic câștigă primul set, după ce Raonic a reușit să salveze două mingi de break în ultimul game.
Raonic reușește să câștige în sfârșit un punct pe servicul lui Novak Djokovic.
Djokovic, serviciu impecabil în primele 3 game-uri. Sârbul n-a cedat vreun punct pe propriul serviciu și conduce cu 3-2, în primul set.
A început Djokovic - Raonic, partida care, pe hârtie, era blockbusterul zilei. După ce s-a întâmplat în meciul lui Federer, puțin probabil să avem parte de același dramatism. Mai ales că Nole îl conduce cu 9-0 la meciuri directe pe adversar.
Uriașul Federer este în semifinale la Australian Open, după ce a salvat 7 mingi de meci! Performanță fantastică, la 38 de ani și 178 zile!
În semifinale, sportivul elvețian îl va întâlni pe învingătorul disputei Djokovic - Raonic.
Federer e unic! Elvețianul împinge meciul în decisiv, după ce a salvat 7 mingi de meci
Deși e departe de forma optimă, Federer e un luptător admirabil. Elvețianul a salvat trei mingi de meci în setul 4, la 4-5.
Măcinat și de o accidentare, Federer cedează și setul trei, scor 2-6. Elvețianul a salvat cinci mingi de set, însă în cele din urmă s-a recunoscut învins.
Condus de Sandgren cu 3-0 în setul trei, Federer a cerut un time-out medical. El va primi îngrijiri la vestiar.
Tennys Sandgren profită de o serie de erori ale lui Federer și își trece în cont setul secund. "Swiss Maestro" e departe de forma obișnuită, pierzând cel puțin un set în fiecare din ultimele trei confruntări. Elvețianul a comis 15 greșeli neforțate (față de doar 6 ale americanului), în timp ce la capitolul winners tot sportivul de peste ocean a avut întâietate: 9 față de 7.
Roger Federer și-a adjudecat primul set al întâlnirii cu Sandgren cu 6-3, după 34 de minute de joc. Americanul a avut mai multe lovituri direct câștigătoare, însă a greșit mai mult.
Ashleigh Barty e a doua semifinalistă de la Australian Open. Numărul unu mondial a ajuns în careul de ași, după ce s-a impus, scor 7-6(6), 6-2, în duelul cu Petra Kvitova.
Ashleigh Barty își adjudecă primul set, după un duel fantastic cu Petra Kvitova: 7-6(6), după ce a salvat o minge de set. Setul întâi a durat 69 de minute.
Petra Kvitova a început mai bine duelul cu Ashleigh Barty
Sofia Kenin este prima semifinalistă de la Australian Open. Sportiva de 21 de ani s-a calificat în penultimul act după un dublu 6-4 cu Jabeur. Pentru un loc în ultimul act, americanca se va lupta cu învingătoarea partidei Barty - Kvitova.
Sofia Kenin și-a adjudecat primul set al disputei cu Jabeur, scor 6-4, după 43 de minute. Americanca a avut nevoie de 6 mingi de set pentru a se impune.
Primul sfert de finală pare a avea o favorită clară, în persoana Sofiei Kenin, dar Ons Jabeur a demonstrat că nu trebuie niciodată scoasă din cărți.
Știrea inițială
Au mai rămas câte 8 jucători pe tabloul masculin și pe cel feminin iar în această noapte încep sferturile de finală la primul Grand Slam al anului. În cursa pentru trofeu la Australian Open au rămas nume importante, dar au apărut și surprize, mai ales pe tabloul feminin.
Astfel, tunisianca Ons Jabeur este marea revelație de la Melbourne. Jucătoarea de 25 de ani a trecut de nume grele precum Johanna Konta, Caroline Garcia și Caroline Wozniacki, devenind primă jucptoare din Africa care ajunge în sferturile unui Grand Slam. Acum, în față îi va sta Sofia Kenin. Liderul mondial, Ashleigh Barty, va avea un meci dificil împotriva Petrei Kvitova.
Americanul cu nume predestinat, Tennys Sandgren a trecut de Berrettini, Querrey și Fognini pentru un duel în sferturi cu Roger Federer. Celălalt sfert de finală este unul așteptat: Milos Raonic - Novak Djokovic. Canadianul născut la Podgorica a trecut în ultimele 2 tururi de Stefanos Tsitsipas și Marin Cilic și nu a pierdut până acum vreun set la Australian Open.
Iată ordinea partidelor din această noapte:
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Nadal: "Trec printr-un proces complicat, dureros, dar am în minte un singur lucru"