• De 7 ori campion la Australian Open, Novak Djokovic s-a impus în primul său meci la Melbourne din actuala ediție. Sârbul a trecut de Jan-Lennard Struff, scor 3-1 (7-6, 2-6, 6-2, 6-1), după 2 ore și 19 minute. În următoarea partidă, numărul 2 din clasamentul ATP va juca cu învingătorul dintre japonezul Tatsuma Ito și indianul Prajnesh Gunneswaran. A fost a 900-a victorie din circuitul ATP pentru Djokovic.
  • Shuai Zhang s-a impus în fața americancei Sloane Stephens, scor 2-1 (2-6, 7-5, 6-2), la finalul unui meci care a durat aproximativ 2 ore.
  • Stefanos Tsitsipas a câștigat fără nicio emoție în duelul cu Salvatore Caruso, cedând doar 5 game-uri pe tot parcursul meciului!
  • Liderul mondial, Ashleigh Barty, a avut ceva emoții în partida din primul tur cu Lesia Tsurenko. Jucătoare din Ucraina a câștigat primul set cu 7-5, însă Barty a revenit și a câștigat următoarele 2 seturi cu 6-1, 6-1
"E nedrept ca el să fie mereu tipul cel rău!" Becker, despre modul în care Djokovic este tratat
IERI LA 09:16
  • Mai multe meciuri vor fi amânate din cauza ploii.
  • Coco Gauff câștigă duelul generațiilor cu Venus Williams, scor 7-6, 6-3, și se califică în turul doi la Australian Open, acolo unde o va întâlni pe Sorana Cîrstea.
  • Coco Gauff câștigă primul set cu Venus Williams la tie-break!
  • Plouă din nou la Australian Open!
  • A început duelul generațiilor pe Eurosport 1. Venus Williams vs. Coco Gauff
  • Roger Federer a început cu dreptul ediția din 2020 a Australia Open. Elvețianul s-a impus în fața lui Steve Johnson, scor6-3, 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. Federer îl va întâlni în continuare pe câștigătorul dintre Krajinovic și Halys.
  • Ploaia s-a oprit la Melbourne, așa că arenele fără acoperiș vor găzdui din nou meciuri în cel mai scurt timp.
  • Retragerea poate aștepta! Caroline Wozniacki se califică în turul al doilea la turneul ei de retragere, Australian Open, după ce trece de Kristie Ahn, scor 6-1, 6-3.
  • Pe arena Rod Laver va fi tras acoperișul pentru că ploaia își face simțită prezența la Melbourne.
  • Marton Fucsovics, 67 ATP, produce surpriza pe tabloul masculin și îl elimină pe favoritul nr. 13, canadianul Denis Shapovalov, scor 6-3, 6-7, 6-1, 7-6, după trei ore și 17 minute de joc!
  • Roger Federer și Steve Johnson se află acum pe Rod Laver Arena și sunt gata de începerea partidei!
  • Serena Williams se califică în turul doi la Australian Open după ce o învinge pe Anastasia Potapova, scor 6-0, 6-3, după 59 de minute de joc! În continuare o va întâlni la Melbourne pe câștigătoarea dintre Zidansek și Han.
  • Serena Williams își adjudecă primul set cu 6-0 după doar 19 minute de joc (3 greșeli neforțate)!
  • Așa ne simțim în prima zi de Australian Open, ca Oracene, mama surorilor Williams!
  • Serena Williams și Anastasia Potapova sunt pe Rod Laver Arena! Partida va începe în curând pe Eurosport 1!
  • Campioana en-titre, Naomi Osaka, se califică în turul al doilea fără emoții după ce trece de Marie Bouzkova, scor 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute de joc! În continuare, Osaka o va întâlni la Melbourne pe Saisai Zheng, locul 41 WTA.
  • Liderul mondial din ATP, Rafael Nadal, se pregătește la Melbourne pe terenul numărul 23!
  • Badosa este prima jucătoare la Australian Open care se impune, după doar 57 de minute de joc! Pe acel teren urmează meciul dintre Sorana Cîrstea și Barbora Strycova!
  • Marton Fucsovics (66 ATP) reușește un prim set grozav în fața lui Denis Shapovalov și se impune cu 6-3 după 39 de minute de joc!
  • Radu Albot s-a retras de la Australian Open! Moldoveanul va fi înlocuit pe tabloul principal de Lorenzo Giustino!
  • Julia Goerges a câștigat primul set la ediția din 2020 a Australian Open în meciul cu Viktoria Kuzmova, 6-1, după 24 de minute de joc!
  • Probabil cea mai dificilă parte la turneele de Grand Slam e că nu putem urmări toate meciurile în același timp...
  • Serena Williams este prezentă deja în complexul de la Melbourne și se pregătește pentru debutul cu Anastasia Potapova, al doilea meci de pe Rod Laver Arena!
  • Așteptarea a luat sfârșit! Happy Slam este aici, în direct pe Eurosport și pe Eurosport Player! Campioana en-titre, Naomi Osaka, o întâlnește chiar acum pe Marie Bouzkova pe Rod Laver Arena, în direct pe Eurosport 1!
  • Începe în câteva minute pe Rod Laver Arena partida dintre campioana en-titre, Naomi Osaka, și Marie Bouzkova!
  • În prima zi de concurs se anunță și ploi sporadice.
  • A rămas mai puțin de o oră până la startul primului turneu major al sezonului!
---
Prima zi de concurs se anunță a fi “fierbinte”. Pe tabloul principal masculin, cel mai așteptat duel e probabil cel dintre Novak Djokovic, mnarele favorit la câștigarea trofeului, învingător de 7 ori la Antipozi, și Jan Lennard Struff. În condiții normale, sârbul nu ar trebui să aibă vreo emoție, dar Struff are și el un început de 2020 de excepție și va fi fără îndoială unul dintre meciurile de neratat.
La feminin, Osaka, Barty, Serena Williams sau Kvitova vor intra în arenă, însă cea mai așteptată dispută e cea a generațiilor: Venus Williams și Cori Gauff se vor afla față în față. Între cele două e o diferență de 24 de ani, însă acest lucru nu a împiedicat-o pe tânăra jucătoare din SUA să își învingă idolul la Wimbledon 2019. Atunci, înainte de a fi eliminată de Halep, viitoarea câștigătoare, noua senzație a circuitului WTA îi administra lui Venus un dublu 6-4.

Programul Australian Open pe Eurosport 1 și Eurosport 2

*De menționat că partida Soranei Cîrstea ar putea fi transmisă de Eurosport 1, dacă partida va începe după 4:30.