Australienii "pun paie pe foc" după ce a păţit Djokovic ieri. Discurs de neînţeles al CEO-ului Tennis Australia
Publicat 25/01/2025 la 08:56 GMT+2
Craig Tiley, CEO-ul Tennis Australia, le ia apărarea fanilor australieni, după ce aceştia au fost criticaţi dur în cel puţin două rânduri, la ediţia din acest an: pentru modul în care s-au comportat cu Danielle Collins şi pentru huiduielile şi fluierăturile la adresa lui Novak Djokovic, cel mai mare campion din istoria turneului.
Djokovic v Zverev - Australian Open highlights
Sursa video: Eurosport
Fanii de la Melbourne au umplut ca niciodată în trecut arenele din complex la "happy slam-ul" din 2025, înaintea finalelor fiind deja doborât recordul de spectatori de anul trecut, când 1.020.763 oameni au fost prezenţi la competiţie, pe durata celor două săptămâni.
Chiar dacă jucătorii s-au bucurat de o atmosferă electrizantă la multe dintre meciuri, au existat şi cazuri în care tenismenii au avut mult de furcă în a gestiona reacțiile publicului. Danielle Collins şi-a "pus suporterii în cap", fiind huiduită atât la intrarea în arenă, cât şi la părăsirea acesteia, după partida cu Keys, dar în cazul americancei suporterii de la Antipozi au avut ceva circumstanţe atenuante. Asta pentru că, în meciul anterior duelului pierdut cu a sa conaţională care a ajuns până în finală, contra lui Destanee Aiava, "Danimal" a avut o atitudine controversată. A provocat publicul, a făcut gesturi reprobabil şi i-a ironizat pe fani la final, menționând că: "fiecare persoană care a cumpărat un bilet pentru a veni aici să mă ironizeze... toți acești bani merg în contul meu. Deci, aduceți mai multe astfel de momente, ador asta".
Dacă răspunsul publicului la atitudinea lui Collins poate fi interpretat în contextul unor provocări, ce s-a întâmplat ieri, după semifinala Djokovic - Zverev, nu poate fi scuzat. După un prim set extrem de intens, care a durat o oră şi 22 de minute şi care a conţinut raliuri extrem de lungi, cel mai titrat jucător din istorie s-a retras, înțelegând că e aproape imposibil în aceste condiţii să mai întoarcă scorul semifinalei (Zverev câştigase primul set, la tie-break). Nole risca o accidentare gravă, care să îl scoată din circuit o lungă perioadă, astfel că a ales să renunţe, lucru pe care îl luase în calcul şi în sfertul cu Alcaraz, după cum singur a recunoscut.
Mulţi fani l-au ovaţionat la ieșirea din arenă, dar au fost şi destui care l-au fluierat şi huiduit, un lucru de neînţeles pentru o "icoană", așa cum ar trebui să fie Djokovic la Melbourne (10 titluri, în 10 finale, performanţă pe care nimeni, probabil, nu o va egala vreodată). Sârbul este însă un personaj controversat, iar unii fani de la antipozi se pare că nu au uitat asta, oferind o ieşire din scenă tristă şi nemeritată pentru cel mai mare campion de la "happy slam". Fanii au fost extrem de nemulţumiţi şi pentru faptul că au plătit sume mari pe bilete, pentru a asista la un spectacol foarte scurt, dar nimic nu justifică astfel de ieşiri.
Craig Tiley, discurs neinspirat după "incidentul Djokovic": "Publicul australian e unul dintre cele mai educate din lume"
Inclusiv Zverev s-a arătat indignat de atitudinea suporterilor şi a încercat "să îi educe", prin discursul de după meci, multe legende ale tenisului condamnând dur modul în care suporterii s-au comportat. Nu şi Craig Tiley, CEO-ul Tennis Australia, care a căutat să îi scuze pe fani. Mai mult, numindu-i pe australieni "una dintre cele mai educate audienţe din lume" acesta a pus paie pe foc. Minimizarea unui moment atât de trist pentru tenis, cum a fost ieșirea din scenă în astfel de condiţii a celui mai dominant jucător din istorie la antipozi, la poate ultimul său Grand Slam pe tărâm australian, nu pare nici pe departe o strategie de PR inspirată.
"Publicul australian e unul dintre cele mai educate din lume şi creează o atmosferă cum nu e pe vreo altă arenă. Energia pe care o aduc jucătorilor e remarcabilă şi apreciem în mod deosebit comportamentul lor.
Întotdeauna, pe orice stadion din lume, vor exista şi câţiva spectatori care vor crea o atmosferă urâtă şi vor deranja jucătorii, dar noi am făcut tot posibilul să ne asigurăm că aceştia nu sunt bineveniţi", a spus Craig Tiley, citat de Tennis World USA.
Fac tot ce pot să îi înţeleg, dar nu sunt sigur că ei mă înţeleg pe mine sau că măcar încearcă să o facă. Ştiu cum îmi funcționează corpul, ce am simţit, ştiu cât de multe am dat acestui turneu în ultimii 20 de ani. O să mă opresc aici, nu vreau să mă îndrept în direcţia greşită cu discursul meu | Novak Djokovic, despre comportamentul australienilor.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo