Au ieşit "scântei" în duelul Djokovic - Alcaraz, de azi, de la Australian Open! Sârbul, în mare formă

Novak Djokovic a arătat un nivel de tenis excelent într-un set de antrenament disputat azi, la Melbourne, în faţa numărului 3 mondial, Carlos Alcaraz. Sârbul s-a impus cu 7-5, la capătul unui set echilibrat, în care niciunul dintre jucători nu s-a menajat.

Tennis  : Repost Social about Djokovic and Alcaraz training together

Sursa video: Eurosport

Cine credea că vârsta (va împlini 38 de ani în primăvară) sau înfrângerea de săptămâna trecută, cu Opelka, de la Brisbane, sunt argumente pentru care Djokovic nu va lupta cu şanse pentru al 11-lea titlu la Australian Open ar trebui, probabil, să își reconsidere opinia.
Cel mai titrat jucător din istorie s-a reunit azi cu Andy Murray, la Melbourne, şi, după o scurtă perioadă foarte intensă de antrenament, în care scoțianul a tratat totul extrem de serios, în faţa lui Nole a fost adus unul dintre marii săi rivali din noua generaţie, Carlos Alcaraz.
Cei doi s-au pregătit pentru 10-15 minute, apoi au jucat un set de antrenament, din care a ieşit scântei. Nici Nole şi nici Carlitos nu s-au menajat vreun moment, jucând la o intensitate similară cu cea a unei faze finale dintr-un turneu mare. A rezultat un duel extrem de intens şi echilibrat, în care sârbul a fost mai stăpân pe el pe final, impunându-se cu 7-5.
E adevărat, a fost vorba de doar un set, dar e limpede că eșecul cu Opelka a fost cel mai probabil rodul întâmplării, Novak arătând în multe momente excelent azi. Dacă își va menţine acelaşi nivel pe durata meciurilor de la Australian Open sau va găsi chiar resurse pentru a aduce ceva în plus în jocul său, sârbul e cu siguranţă între primii 3-4 favoriţi, alături de Sinner, Alcaraz şi Zverev. Asta chiar dacă va fi doar cap de serie numărul 7 şi ar putea avea un traseu de foc, în funcţie de tragerea la sorţi de joi.

Alte partide de antrenament interesante azi, la Australian Open

Pe lângă cei doi, Melbourne a fost azi gazda altor seturi de antrenament interesante între sportivi de clasă. Astfel, la fete, Emma Răducanu a avut o prestaţie excelentă în faţa Elenei Rybakina, câștigând manşa jucată, în timp ce la băieţi faţă în faţă au fost Rune şi Draper. Danezul conduce cu 6-5 la ora scrierii acestei ştiri.
Nu în ultimul rând, mult mai devreme, Rod Laver Arena a fost teatrul unei partide demonstrative cu scopuri caritabile, care i-a adus în faţă pe Jannik Sinner şi Alexey Popyrin.
Numărul unu mondial s-a impus la capătul a două seturi echilibrate, 6-4, 7-6(2), apoi a punctat că 2024, un an istoric pentru el (9 trofee şi 73 de victorii în circuit) e deja istorie, concentrându-se în prezent pe noi şi noi peformanţe.
"2024 a fost un sezon fantastic pentru mine, dar e deja istorie, suntem în 2025. Încep sezonul aici, în Melbourne, un oraş minunat, şi sunt bucuros să pot juca astfel de meciuri. Chiar dacă azi a fost doar un demonstrativ, e important că am putut lua contact cu arena, cu publicul, că am putut să îmi găsesc ritmul.
Atât de multe lucruri s-au întâmplat de anul trecut până acum, lucruri extrem de speciale. Vă mulțumesc pentru primire şi abia aştept să vă văd săptămâna viitoare, la primul meci oficial de la Australian Open", a fost mesajul italianului către fanii de la antipozi.
Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct pe Eurosport și în aplicația Max în perioada 12 – 26 ianuarie 2025.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo