Mats Wilander nu e de acord cu criticii lui Carlos Alcaraz! Convingerea suedezului: "Foarte pozitiv"
Carlos Alcaraz a fost apărat de fostul număr 1 mondial, Mats Wilander, pe fondul criticilor la adresa deciziei spaniolului de a juca meciuri demonstrative în SUA în acest intersezon.
Carlos Alcaraz
Credit imagine: Getty Images
Carlos Alcaraz, al treilea jucător al lumii, a mers mai întâi la New York pentru a juca împotriva lui Ben Shelton la Madison Square Gardens la începutul lunii decembrie, înainte de a juca împotriva lui Frances Tiafoe în Charlotte, Carolina de Nord, la sfârșitul aceleiași săptămâni. Ulterior, spaniolul și-ar fi luat o săptămână de vacanță înainte de a reveni în Spania pentru a începe pregătirea pentru Australian Open, care ia startul pe 12 ianuarie.
Pe parcursul celei de-a doua jumătăți a sezonului, Carlos Alcaraz nu și-a ascuns nemulțumirea față de calendarul foarte aglomerat din tenis, alăturându-se apelurilor pentru reducerea numărului de evenimente. Din acest motiv, spaniolul a devenit "o țintă" pentru că a ales să joace mai multe evenimente demonstrative, Andy Roddick și John Isner fiind printre cei care au sugerat că Alcaraz nu s-ar putea plânge de oboseală în cazul în care ar pierde devreme la Melbourne.
CITEȘTE ȘI:
- Kyrgios, "urecheat" după ce a aprins "războiul" cu Sinner! "Jannik îl bate cu seturi de 6-3"
- Djokovic, "sezon incredibil" cu Murray? Antrenorul unui rival din Top 10, uimit de colaborare
Mats Wilander îi ia apărarea lui Carlos Alcaraz! Suedezul nu e de acord cu criticii spaniolului
Roddick a spus că "nu ar vrea să audă" că Alcaraz ar putea să nu se simtă în cea mai bună formă, în timp ce Isner a avertizat că "oamenii se vor răzbuna" pe el dacă pierde devreme. Cu toate acestea, Alcaraz a găsit un "aliat" în persoana lui Wilander, câștigător a șapte titluri de Grand Slam. Suedezul a afirmat că este "foarte pozitiv" pentru Alcaraz să joace câteva meciuri demonstrative și că acest lucru nu-l va împiedica în niciun fel.
"Cred că este foarte pozitiv ca Alcaraz să joace anumite competiții demonstrative. Nu sunt un mare fan atunci când te duci să joci un turneu demonstrativ unde trebuie să joci patru sau cinci meciuri sau chiar trei sau patru. Dar când mergi pe stadioane masive precum Madison Square Garden, este în regulă și este vorba doar de un meci. Nu vorbim despre pregătirea cu patru sau cinci zile înainte și apoi să jucăm trei sau patru meciuri.
Deci, întreaga discuție despre programul prea dur și despre prea multe meciuri care au fost jucate, cred că uneori trebuie să separăm meciurile oficiale de demonstrative. Și un demonstrativ ca mersul la Madison Square Garden, experiența în New York City în toamnă și iarnă, vreau să spun, este o mare inspirație pentru orice artist sau atlet. Așa că eu cred că a făcut ceea ce trebuia", a precizat Mats Wilander.
Alcaraz nu va juca un eveniment oficial înainte de Australian Open, care începe foarte devreme în noul sezon. Spaniolul va fi al treilea favorit la Melbourne și va încerca să intre în istorie. Câștigând titlul, Alcaraz ar deveni cel de-al șaselea jucător din Era Open care reușește să bifeze Career Grand Slam, fiind și cel mai tânăr. Cel mai bun rezultat anterior al lui Alcaraz la Melbourne a fost înregistrat la începutul anului 2024, când a ajuns până în sferturi înainte de a suferi o înfrângere în patru seturi în fața lui Alexander Zverev.
Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct pe Eurosport și în aplicația Max în perioada 12 – 26 ianuarie 2025.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/06/image-6342f19a-87fd-4231-8da2-cb0dd2e4ef92-68-310-310.jpeg)