Sinner l-a felicitat pe Alcaraz pentru titlul Australian Open! Mesajul "regelui detronat" pentru noul campion de la Melbourne

Jannik Sinner l-a felicitat pe Carlos Alcaraz după câștigarea Australian Open 2026 printr-un mesaj scurt și elegant, postat pe Instagram. "Regele detronat" de la Melbourne a ales discreția pentru a-l saluta pe noul campion, care a reușit Career Grand Slam și și-a consolidat poziția în fruntea clasamentului ATP.

Rezumatul finalei Australian Open 2026, câștigată de Carlos Alcaraz în fața lui Novak Djokovic

Sursa video: Eurosport

Jannik Sinner a ales discreția, dar și clasa, pentru a-l felicita pe Carlos Alcaraz după triumful spaniolului la Australian Open 2026. Italianul, fost dublu campion en-titre la Melbourne, i-a transmis un mesaj scurt noului "rege" al turneului, într-un stil care îl caracterizează perfect.
După victoria lui Alcaraz, care a devenit cel mai tânăr tenismen din istorie (ATP) care bifează Career Grand Slam, la doar 22 de ani, performanță pe care Sinner nu a reușit încă să o atingă, italianul nu a uitat să-și salute rivalul și, totodată, bunul prieten. Mesajul său a fost publicat pe Instagram, sub forma unui story extrem de simplu: "Felicitări, Carlos 👏🏼."

Jannik Sinner, mesaj scurt de felicitare pentru Alcaraz, după triumful spaniolului la Australian Open

Atât. Fără explicații, fără comentarii suplimentare. Un gest elegant din partea jucătorului supranumit "Vulpea", care a spus definitiv adio apărării titlului la Australian Open după înfrângerea suferită vineri, în semifinale, în fața lui Novak Djokovic.
Sinner nu a reușit să intre în poziția de a-și apăra trofeul la Melbourne, dar a fost ulterior "răzbunat" indirect de Carlos Alcaraz, care l-a învins pe Djokovic în finală, în patru seturi. Acum, diferența din clasamentul ATP dintre Alcaraz și Sinner a depășit 3.000 de puncte, un ecart care nu are șanse reale să se reducă în următoarele luni.
Italianul nu a evoluat în 2025 din cauza suspendării, în timp ce Alcaraz, chiar și fără rezultate notabile la Miami, Doha sau Madrid, a acumulat suficient pentru a-și consolida poziția. Cel puțin până la Roland Garros, Jannik Sinner nu poate visa realist la revenirea pe locul 1 mondial.
A fost campion în România și Portugalia și a marcat 15 goluri pentru națională. Marius Niculae își povesteşte aventura în fotbal duminică de la ora 17.05 pe Eurosport.ro. Toate interviurile realizate de Gabi Cânu cu Belodedici, Stelea, Bratu, Iencsi, Miu și mulți alții pot fi vizionate în aplicația HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol