Un nou episod marca Moutet la Australian Open! Francezul a lovit o cameră cu racheta

Corentin Moutet rămâne o figură aparte în tenis. La câteva zile după ce a câștigat un meci grație unui serviciu de jos la Australian Open, el a ieșit din nou în evidență, lovind o cameră cu racheta, după ce a pierdut un punct într-o partidă de dublu.

Australian Open 2026, LIVE pe Eurosport și HBO Max, în perioada 18 ianuarie - 1 februarie

Sursa video: Eurosport

Corentin Moutet nu ezită să surprindă aproape de fiecare dată când intră pe teren. O figură temperamentală în circuit, francezul a avut noroc că nu a lovit pe cineva astăzi, după ce și-a aruncat racheta direct într-o cameră de filmat.
Casa Pariurilor

Casa Pariurilor

Credit imagine: From Official Website

Acest articol vă este oferit de Casa Pariurilor.
Incidentul s-a produs în meciul pe care l-a jucat în proba de dublu. Moutet a făcut pereche cu Luca Sanchez, cei doi francezi avându-i ca adversari pe australienii Bolt și Sweeney. Partida a început bine pentru europeni, care și-au adjudecat actul inaugural cu scorul de 6-4, dar situația s-a schimbat în setul secund.

Moutet, din nou în prim-plan

Bolt și Sweeney conduceau cu 3-2 și au produs break-ul în game-ul următor. Moutet și Sanchez au avut șansa să câștige la rândul lor pe serviciul adversarilor, procurându-și o minge de break, dar australienii au replicat cu trei puncte consecutive câștigate, moment în care Moutet și-a ieșit din fire.
Fără să stea pe gânduri, el și-a aruncat racheta cu putere înspre panou, aceasta luând altitudine. Din fericire pentru Moutet, racheta nu a trecut peste panou și s-a oprit într-o cameră de filmat, evitând posibilitatea de a lovi pe cineva din împrejurimile arenei.
În cele din urmă, Moutet și Sanchez au câștigat duelul cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3. În runda următoare, sportivii din Hexagon se vor confrunta cu favoriții numărul 3, Marcel Granollers și Horacio Zeballos.
Incidentul vine la câteva zile după ce Moutet l-a învins pe Schoolkate în primul tur la Australian Open 2026. Atunci, el a închis partida cu un serviciu de jos, spre surprinderea tuturor. Moutet a trecut ulterior și de Michael Zheng, asigurându-și un duel de gală împotriva lui Carlos Alcaraz.
Australian Open 2026, primul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct pe Eurosport și în aplicația HBO Max în perioada 18 ianuarie - 1 februarie.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo