GAME, SET & MECI, Simona Halep! Sportiva noastră s-a calificat în optimile de finală de la Bad Homburg după ce a trecut de Katerina Siniakova cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 17 minute de joc. Simona a revenit de la 0-1 la seturi și 0-3 în setul 2. În continuare, pentru un loc în sferturile de finală, Simona se va duela cu slovena Tamara Zidansek, ocupanta locului 58 WTA, pe care nu a mai întâlnit-o niciodată până acum.
  • 5-4. Simona nu reușește să încheie partida, iar Siniakova va servi pentru a egala la 5.
  • 5-3. Simona obține break-ul și va servi pentru meci!
  • 4-3. Siniakova face break-ul și se apropie la un singur game de Simona.
  • 4-2. Siniakova își face serviciul și rămâne la 2 game-uri în spatele Simonei Halep.
  • 4-1. Simona își face serviciul și e la două game-uri distanță de optimi.
  • 3-1. Siniakova își face serviciul pentru prima dată în setul decisiv.
  • 3-0. Simona Halep își face serviciul și se apropie vertiginos de calificarea în optimi.
  • 2-0. Simona Halep obține break-ul în setul decisiv.
  • 1-0. Simona Halep începe cu dreptul setul 3 și își face serviciul fără emoții.
  • Începe setul decisiv.
  • 6-3. Simona Halep câștigă 6 game-uri la rând și trimite meciul în decisiv, după 40 de mintue de joc.
  • 5-3. Simona Halep își face serviciul, iar Siniakova va servi pentru a rămâne în setul 2.
  • Katerina Siniakova cere intervenția echipei medicale.
  • 4-3. Excelentă revenire pentru Simona Halep, care întoarce soarta setului 2. Va servi pentru a face 5-3.
  • 3-3. Simona Halep își face serviciul și egalează la 3. Setul secund pare acum relansat.
  • 2-3. Simona Halep obține până la urmă break-ul și va servi pentru a egala la 3.
  • 1-3. Simona Halep își face pentru prima dată serviciul în setul secund.
  • 0-3. Siniakova se distanțează la 3 game-uri în setul secund și e tot mai aproape de calificarea în optimi.
  • 0-2. Siniakova face prima break-ul și în setul secund.
  • 0-1. Siniakova salvează 3 mingi de break și își face serviciul.
  • Începe setul secund.
  • 4-6. La cea de-a 5-a minge de set, Siniakova profită de șansă și face break pentru a încheia manșa inaugurală, după 52 de minute de joc.
  • 4-5. Siniakova câștigă un game foarte disputat, iar Simona va servi în continuare pentru a rămâne în setul 1.
  • 4-4. Simona Halep iese dintr-o situație dificilă și egalează la 4.
  • 3-4. Siniakova își face serviciul fără emoții.
  • 3-3. Simona Halep a salvat 3 mingi de break și a egalat la 3.
  • 2-3. Simona Halep face imediat rebreak-ul.
  • 1-3. Siniakova obține primul break al meciului.
  • 1-2. Siniakova își face serviciul și e în față.
  • 1-1. Simona servește excelent și-și adjudecă game-ul fără emoții.
  • 0-1. După ce Simona a ajuns la 30-0, Siniakova a câștigat 3 puncte consecutive și a câștigat până la urmă game-ul de debut.
  • UPDATE / Simona Halep începe meciul din primul tur cu Kasatkina la retur.
  • UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Katerina Siniakova începe în curând la Bad Homburg. Duelul dintre Andreescu și Trevisan tocmai s-a încheiat.
Știre inițială
National Bank Open
Brazilienii nu și-au revenit, după ce Halep a învins-o la Toronto pe Haddad Maia: "Aripi frânte"
ACUM 10 ORE
Pregătirile pentru Wimbledon au intrat în linie dreaptă, iar Bad Homburg e ultimul turneu pentru Simona Halep înainte de a merge la Londra pentru a participa la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, pe care l-a câștigat în 2019 după o finală epică disputată în compania Serenei Williams.
În primul tur de la Bad Homburg, turneu de 250 de puncte WTA, Simona Halep o are în față pe Katerina Siniakova (63 WTA), sportivă cu care s-a întâlnit de trei ori în trecut. Simona este în avantaj, 2-1, după un eșec la Shenzhen în 2017, urmat de o revanșă tot la Shenzhen (2018, când a și câștigat turneul) și un succes la Fed Cup în 2019.

Halep și Siniakova sunt așteptate în arenă, marți, pe terenul central. Este a patra partidă a zilei pe această arenă și nu va începe mai devreme de ora 17:30. Meciul Simonei va începe după partidele dintre Lisicki - Korpatsch, Gasanova - Kerber și Andreescu - Trevisan.
Simona Halep intră în concurs la Bad Homburg după o semifinală, tot pe iarbă, la Birmingham. În turneul britanic, românca a fost eliminată de Beatriz Haddad Maia, într-un joc de trei seturi. Anul trecut, la prima ediție a turneului de la Bad Homburg, Angelique Kerber s-a impus în marea finală. Bad Homburg Open se desfășoară între 19 și 25 iunie.
Western & Southern Open
Cât de mult poate urca Simona Halep în clasamentul WTA după turneul de la Cincinnati
ACUM 10 ORE
Adversara Simonei Halep la Cincinnati, în mijlocul unui scandal în SUA! Ce s-a întâmplat cu Potapova