Simona Halep e în optimi la Bad Homburg, după o revenire superbă în fața Katerinei Siniakova

Actualizat 21/06/2022 la 20:04 GMT+3

Simona Halep s-a calificat în această seară în faza optimilor de finală de la Bad Homburg după ce a învins-o pe Katerina Siniakova în 3 seturi foarte disputate.

Simona Halep

GAME, SET & MECI, Simona Halep! Sportiva noastră s-a calificat în optimile de finală de la Bad Homburg după ce a trecut de Katerina Siniakova cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 17 minute de joc. Simona a revenit de la 0-1 la seturi și 0-3 în setul 2. În continuare, pentru un loc în sferturile de finală, Simona se va duela cu slovena Tamara Zidansek, ocupanta locului 58 WTA, pe care nu a mai întâlnit-o niciodată până acum.
  • 5-4. Simona nu reușește să încheie partida, iar Siniakova va servi pentru a egala la 5.
  • 5-3. Simona obține break-ul și va servi pentru meci!
  • 4-3. Siniakova face break-ul și se apropie la un singur game de Simona.
  • 4-2. Siniakova își face serviciul și rămâne la 2 game-uri în spatele Simonei Halep.
  • 4-1. Simona își face serviciul și e la două game-uri distanță de optimi.
  • 3-1. Siniakova își face serviciul pentru prima dată în setul decisiv.
  • 3-0. Simona Halep își face serviciul și se apropie vertiginos de calificarea în optimi.
  • 2-0. Simona Halep obține break-ul în setul decisiv.
  • 1-0. Simona Halep începe cu dreptul setul 3 și își face serviciul fără emoții.
  • Începe setul decisiv.
  • 6-3. Simona Halep câștigă 6 game-uri la rând și trimite meciul în decisiv, după 40 de mintue de joc.
  • 5-3. Simona Halep își face serviciul, iar Siniakova va servi pentru a rămâne în setul 2.
  • Katerina Siniakova cere intervenția echipei medicale.
  • 4-3. Excelentă revenire pentru Simona Halep, care întoarce soarta setului 2. Va servi pentru a face 5-3.
  • 3-3. Simona Halep își face serviciul și egalează la 3. Setul secund pare acum relansat.
  • 2-3. Simona Halep obține până la urmă break-ul și va servi pentru a egala la 3.
  • 1-3. Simona Halep își face pentru prima dată serviciul în setul secund.
  • 0-3. Siniakova se distanțează la 3 game-uri în setul secund și e tot mai aproape de calificarea în optimi.
  • 0-2. Siniakova face prima break-ul și în setul secund.
  • 0-1. Siniakova salvează 3 mingi de break și își face serviciul.
  • Începe setul secund.
  • 4-6. La cea de-a 5-a minge de set, Siniakova profită de șansă și face break pentru a încheia manșa inaugurală, după 52 de minute de joc.
  • 4-5. Siniakova câștigă un game foarte disputat, iar Simona va servi în continuare pentru a rămâne în setul 1.
  • 4-4. Simona Halep iese dintr-o situație dificilă și egalează la 4.
  • 3-4. Siniakova își face serviciul fără emoții.
  • 3-3. Simona Halep a salvat 3 mingi de break și a egalat la 3.
  • 2-3. Simona Halep face imediat rebreak-ul.
  • 1-3. Siniakova obține primul break al meciului.
  • 1-2. Siniakova își face serviciul și e în față.
  • 1-1. Simona servește excelent și-și adjudecă game-ul fără emoții.
  • 0-1. După ce Simona a ajuns la 30-0, Siniakova a câștigat 3 puncte consecutive și a câștigat până la urmă game-ul de debut.
  • UPDATE / Simona Halep începe meciul din primul tur cu Kasatkina la retur.
  • UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Katerina Siniakova începe în curând la Bad Homburg. Duelul dintre Andreescu și Trevisan tocmai s-a încheiat.
Știre inițială
Pregătirile pentru Wimbledon au intrat în linie dreaptă, iar Bad Homburg e ultimul turneu pentru Simona Halep înainte de a merge la Londra pentru a participa la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, pe care l-a câștigat în 2019 după o finală epică disputată în compania Serenei Williams.
În primul tur de la Bad Homburg, turneu de 250 de puncte WTA, Simona Halep o are în față pe Katerina Siniakova (63 WTA), sportivă cu care s-a întâlnit de trei ori în trecut. Simona este în avantaj, 2-1, după un eșec la Shenzhen în 2017, urmat de o revanșă tot la Shenzhen (2018, când a și câștigat turneul) și un succes la Fed Cup în 2019.

Halep și Siniakova sunt așteptate în arenă, marți, pe terenul central. Este a patra partidă a zilei pe această arenă și nu va începe mai devreme de ora 17:30. Meciul Simonei va începe după partidele dintre Lisicki - Korpatsch, Gasanova - Kerber și Andreescu - Trevisan.
Simona Halep intră în concurs la Bad Homburg după o semifinală, tot pe iarbă, la Birmingham. În turneul britanic, românca a fost eliminată de Beatriz Haddad Maia, într-un joc de trei seturi. Anul trecut, la prima ediție a turneului de la Bad Homburg, Angelique Kerber s-a impus în marea finală. Bad Homburg Open se desfășoară între 19 și 25 iunie.