Stefanos Tsitsipas, "cifre de coșmar". Recordul incredibil pe care grecul îl vrea uitat

Publicat 22/04/2024 la 14:29 GMT+3

Stefanos Tsitsipas a pierdut încă o finală de turneu ATP 500, depășind borna incredibilă de 10 finale pierdute la această categorie.

Stefanos Tsitsipas, Barcelona 2024

0-11. Acesta este recordul incredibil al lui Stefanos Tsitsipas în finalele de turneu ATP 500. Deși grecul a câștigat de trei ori turneul Masters 1000 de la Monte Carlo, sportivul ajuns la 25 de ani nu a reușit niciodată să câștige un turneu din această categorie competițională, ajungând la 11 înfrângeri în ultimul act.
Ieri, duminică, împotriva lui Casper Ruud, care a câștigat cel mai mare titlu al carierei sale, dublul finalist de Grand Slam a suferit a unsprezecea înfrângere într-o finală ATP 500 și a patra la Barcelona, după cele din 2018, 2021 și 2023.

Jucătorul norvegian de tenis Casper Ruud (6 ATP, favorit nr. 3) a câştigat duminică turneul ATP 500 de la Barcelona, dotat cu premii totale de 2.782.960 de euro, după ce l-a învins în finală, în două seturi, 7-5, 6-3, pe grecul Stefanos Tsitsipas (7 ATP, favorit nr. 5).
Ruud s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră şi jumătate de joc, el reuşind doi aşi şi făcând două duble greşeli, grecul având trei aşi şi comiţând patru duble greşeli. A fost cea de-a cincea întâlnire dintre Tsitsipas şi Ruud, scorul la general fiind acum 3-2 pentru norvegian. Cei doi se confruntaseră ultima oară chiar în această lună, în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, când grecul s-a impus cu 6-1, 6-4.