Bianca Andreescu, complet "rătăcită": "De ce mi se întâmplă asta? De ce pățesc asta din nou și din nou?!" Dezvăluirea amară a canadiencei

O seară care ar fi trebuit să fie una memorabilă pentru Bianca Andreescu s-a transformat într-un nou coșmar. Campioana de la US Open 2019 a fost nevoită să se retragă de la WTA Montreal, după ce a suferit o entorsă la gleznă chiar în momentul în care avea minge de meci.

Bianca Andreescu

Credit imagine: Getty Images

Deși a reușit să o învingă pe Barbora Krejcikova cu 6-3, 6-4, Bianca Andreescu a fost nevoită să se retragă din meciul împotriva Mirrei Andreeva. Examinările medicale au arătat o ruptură parțială a ligamentelor, iar Andreescu nu poate decât să spere că va reveni cât mai repede pe teren.
Vizibil afectată, Andreescu a apărut în fața presei și a vorbit cu sinceritate despre momentul dificil prin care a trecut: "Din păcate, trebuie să mă retrag. Trebuie să iau măsuri de precauție, pentru că am o mică ruptură la ligamentele gleznei. Nu voi putea juca în acest turneu. Este cu adevărat groaznic, mai ales că asta s-a mai întâmplat și înainte. Sincer, nu am prea multe de spus. E foarte frustrant pentru mine și pentru echipa mea. Facem tot posibilul să prevenim astfel de lucruri, dar e greu", a declarat Bianca.
CITEȘTE ȘI:

Bianca Andreescu nu are nicio estimare clară pentru revenire, după ce și-a sucit glezna

Deși accidentarea nu este catastrofală, Andreescu nu poate avansa un termen pentru întoarcerea sa: "O iau zi cu zi, dar, evident, ligamentele au o mică ruptură și asta cere timp. Sper să fiu gata pentru Cincinnati, dar nu pot spune sigur. Nu știu".
Andreescu a recunoscut că, în clipa accidentării, emoțiile au copleșit-o: "Tot ce puteam să gândesc era, sincer, «De ce, din nou?». Cred că am și strigat: «De ce mi se întâmplă asta din nou și din nou?!». Eram copleșită, mai ales că jucam acasă, în fața publicului meu. Aveam minge de meci și a fost nebunie pură. La un moment dat am început chiar să râd, pentru că devenise absurd. Încerc să rămân pozitivă, dar e din ce în ce mai greu".
Întrebată cum s-a produs accidentarea, Andreescu a recunoscut că nici ea, nici echipa ei nu au un răspuns clar: "A fost ceva neașteptat. Ne antrenăm zilnic, facem exerciții pentru picioare, pentru glezne. Nu avem nicio explicație. Poate a fost din cauza emoțiilor, poate eram puțin obosită. Am pășit greșit și... atât. A fost pur și simplu un ghinion".

Bianca Andreescu, recunoscătoare pentru publicul din Montreal

Chiar dacă accidentarea a lăsat-o fără șansa de a continua turneul, Bianca a ținut să le mulțumească fanilor: "Sunt recunoscătoare că am reușit să termin meciul. Când ai adrenalina sus, nu simți durerea la fel de tare. Publicul a fost incredibil. Nu cred că am mai jucat vreodată în fața unei mulțimi atât de extraordinare, mai ales spre final. Emoțiile pe care mi le-au transmis au fost incredibile. Montreal are ceva special".
În ciuda ghinionului repetat, Andreescu nu ia în calcul să agațe racheta în cui: "În zilele mele proaste, cum a fost și cea de ieri, îmi trec prin minte tot felul de gânduri. Dar știu că iubesc acest sport. Îmi oferă atât de multe emoții, iar ceea ce am trăit aseară, chiar și accidentată, în fața publicului meu, a fost incredibil. Dacă vorbim de retragere... nu, nu acum. Îmi știu obiectivele, știu ce vreau să realizez. Da, universul mă testează, dar știu că asta mă va face mai puternică", a spus Bianca Andreescu.
Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, este programat în perioada 24 august - 7 septembrie și va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo