Câștigătoare la US Open în 2019, Bianca Andreescu a obținut ieri calificarea în sferturi la Miami Open, sportiva de origine română reușind cea mai importantă victorie după revenirea pe teren: a învins-o pe Garbine Muguruza (13 WTA). Meciul a fost extrem de disputat, iar succesul sportivei din Canada a venit după două ore și 11 minute de joc, scor 3-6, 6-3, 6-2.
Un sigur break a făcut diferența în primul set, o mnașă în care sportiva din Spania a fost mai inspirată pe final. Iberica a făcut break-ul la 4-3, iar apoi a gestionat situația cu mult calm și și-a adjudecat astfel manșa inaugurală cu 6-3. Bianca a reușit să se redreseze în setul al doilea și să-i pună probleme la serviciu adversarei ei. Canadianca a reușit două break-uri (și-a cedat o dată serviciul), dar a fost suficient pentru ca setul să îi revină (6-3).
BNP Paribas Open
Eșec neașteptat pentru Simona Halep! A fost învinsă la Indian Wells de nr. 100 mondial
10/10/2021 LA 12:55

Bianca Andreescu, revenire de excepție în optimile de la Miami Open

Manșa decisivă a fost una în care Andreescu a fost foarte hotărâtă încă de la început: nu și-a cedat serviciul, iar diferența a făcut-o rapid, în primele trei game-uri (a bifat două break-uri). Cu toate eforturile depuse pentru revenire, Muguruza nu a mai avut replică, iar Bianca s-a impus lejer, scor 6-2. Pentru un loc în semifinalele turneului WTA 1000, Bianca se va duela cu Sara Sorribes Tormo, locul 58 WTA. Iberica a trecut de Ons Jabeur (favorită 27).
"Cu Garbine a fost un meci foarte greu, ea a început meciul foarte bine și nu cred că eu am fost aproape de nivelul pe care mi l-am dorit la începutul meciului, pentru că știam ce trebuie să fac pentru a reveni în forță. Exact asta am făcut. A trebuit să mă adaptez, ceea ce am reușit în setul secund, m-am regrupat, nu am încetat niciodată să lupt. Mi-am schimbat și planul de joc pe parcurs și a funcționat", a spus Bianca Andreescu după meci.
Cum arată sferturile de finală la Miami Open:
  • Ashleigh Barty (1) vs Aryna Sabalenka (7)
  • Anastasija Sevastova vs Elina Svitolina (5)
  • Bianca Andreescu (8) vs Sara Sorribes Tormo
  • Maria Sakkari (23) vs Naomi Osaka (2).

Bianca Andreescu, măsură de urgență pentru revenirea în top

Bianca Andreescu a luat hotărârea de curând că trebuie să facă o schimbare majoră pentru a spera să mai revină la cel mai înalt nivel din tenis. Tocmai din acest motiv l-a angajat pe Abdul Sillah, preparatorul fizic care a lucrat cu Serena Williams şi Naomi Osaka.Prin această mutare, Bianca Andreescu speră să combată accidentările și să revină la cel mai înalt nivel, pentru a se bate iar pentru titluri importante.
Abdul Sillah este un preparator fizic cu experiență, foarte curtat în lumea sportului alb. Originar din Sierra Leone, Sillah a lucrat în trecut cu Serena Williams în urmă cu 15 ani, iar mai apoi acesta a făcut echipă cu Sloane Stephens, în 2016. În 2018, Abdul s-a alăturat staff-ului japonezei Naomi Osaka, până când ea a decis să lucreze cu Yutaka Nakamura, în urmă cu un an.Primul turneu la care Sillah este alături de canadiancă este chiar Miami Open.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și fiecare Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Simona Halep - Emma Răducanu, posibil duel în turul 3 la Indian Wells. Reacția siteului oficial WTA
05/10/2021 LA 05:51
Tot ce trebuie să știi despre Indian Wells, "al cincilea" turneu de Grand Slam al anului
03/10/2021 LA 13:03