UPDATE / Rafael Nadal a obținut calificarea în optimile de finală după ce a trecut de britanicul Daniel Evans, scor 7-5, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute de joc. Ibericul se va duela în continuare pentru un loc în sferturi cu învingătorul meciului Opelka - Shapovalov.
Știre inițială
Noul lider mondial din ATP, Daniil Medvedev, a fost eliminat în această seară în turul al treilea la primul turneu Masters 1000 din 2022, la Indian Wells, după ce a cedat în fața francezului Gael Monfils, după ce a câștigat primul set, scor 6-4, 3-6, 1-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 7 minute de joc. Monfils a concretizat de abia a șasea minge de meci avută.
Roland Garros
"Nadal este idolul nostru, dar Alcaraz va însemna mai mult!" Corretja, despre viitorul lui Carlitos
IERI LA 05:08
În continuare, Monfils, ocupant al locului 28 ATP, se va duela pentru un loc în sferturile de finală la Indian Wells cu favoritul numărul 19, Carlos Alcaraz. În primul său meci ca lider mondial, Medvedev l-a învins pe cehul Tomas Machac, venit din calificări, cu 6-3, 6-2. La Indian Wells, Medvedev se afla în căutarea celui de-al 5-lea titlu Masters 1000 din carieră. Cea mai bună performanță a lui Medvedev la Indian Wells rămâne performanța din 2021, când a avansat în turul 4, înainte de a ceda în fața bulgarului Grigor Dimitrov, care ajungea până în semifinale.

De partea cealaltă, Carlos Alcaraz a fost de-a dreptul impresionant și nu i-a dat nicio șansă compatriotului Roberto Bautista-Agut, favorit numărul 15 la turneul de la Indian Wells. Ibericul în vârstă de 18 ani a cedat doar două game-uri în meciul din turul al treilea și avansează așadar în premieră în optimile de finală ale turneului californian, supranumit și "cel de-al cincilea turneu" de Grand Slam al anului.
Carlos Alcaraz s-a impus cu scorul de 6-2, 6-0 în fața lui Bautista-Agut, după doar 67 de minute de joc, arătând un joc imperial, fără fisuri sau slăbiciuni pe care adversarul să le acceseze. Anterior, Alcaraz a trecut de americanul McDonald în minimum de seturi, scor 6-3, 6-3.