Favorit numărul 4, Rafael Nadal s-a calificat sâmbătă seară în marea finală de la Indian Wells, primul turneu Masters 1000 din acest sezon competițional. Marele campion spaniol l-a învins pe compatriotul Carlos Alcaraz (19 ATP, 18 ani) cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat nu mai puțin de 3 ore și 12 minute de joc.
Acesta a fost unul dintre cele mai dificile teste ale lui Nadal la Indian Wells, care de asemenea a fost nevoit să treacă la limită de Korda în turul 2 și de Kyrgios în sferturi, tot în 3 seturi foarte disputate. Astfel, Nadal a ajuns anul acesta la 20 de victorii consecutive, fără a ceda vreun meci, un bilanț impresionant având în vedere că se apropie de 36 de ani.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 18 ORE

Rafa Nadal, victorie spectaculoasă cu Alcaraz! "Matadorul" s-a calificat în finală la Indian Wells

"Sunt foarte fericit să fiu în finală, înseamnă foarte mult pentru mine și voi continua să lupt ca până acum. Știam că mă așteaptă un meci incredibil de greu. Carlos nu este un jucător de pe locul 100 în lume care vrea să câștige un meci oarecare, el e deja un jucător de top, așa că exact așa am tratat acest meci, gândindu-mă că joc împotriva unuia dintre cei mai buni din lume", a spus Nadal la finalul meciului din semifinale.
Ibericul se va duela duminică seara pentru titlu, de la ora 00.00, în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player, cu americanul Taylor Fritz. Cei doi jucători s-au mai înfruntat o singură dată în circuit, în 2020 la Acapulco, atunci când ibericul s-a impus fără probleme tot în finală, cu scorul de 6-3, 6-2. Nadal a câştigat la Indian Wells în 2007, 2009 şi 2013. Dacă se va impune în finală, îl va egala pe Novak Djokovici la titlurile de Masters 1000 - 37.