Rafael Nadal, al patrulea cap de serie la Indian Wells, a obținut în seara aceasta calificarea în sferturile de finală la turneul Masters de 1000 de puncte din California. Marele campion iberic a trecut în faza optimilor de finală de favoritul gazdelor, Reilly Opelka, cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (5), la capătul unui meci de două ore și 13 minute de joc.
În continuare, Rafa Nadal se va duela pentru un loc în semifinale cu nimeni altul decât Nick Kyrgios, care a beneficiat mai devreme de abandonul italianului Jannik Sinner, care s-a retras chiar înaintea meciului la Indian Wells. Nadal și-a extins în această seară seria victoriilor consecutive obținute anul acesta, 18 la număr.

Tot azi, sârbul Miomir Kecmanovic a produs surpriza în optimi la Indian Wells și l-a eliminat pe favoritul numărul 6, Matteo Berrettini. Kecmanovic s-a impus cu scorul de 6-2, (5) 6-7, 6-4, după două ore și 33 de minute de joc. El se va duela în continuare cu Taylor Fritz, favoritul numărul 20, care a trecut în optimi de australianul Alex de Minaur în 3 seturi, scor 3-6, 6-4, 7-6 (5).