Rușii, derapaj grosolan către Iga Swiatek, după ce Andreeva a învins-o la Indian Wells! Polonezii, revoltați

Mirra Andreeva s-a calificat în finala Indian Wells, după ce a învins-o în 3 seturi pe Iga Swiatek, scor 7-6, 1-6, 6-3. Presa din Rusia a salutat performanța tinerei de 17 ani, dar o publicație de sport a întrecut măsura, făcând referire la cazul de dopaj în care a fost implicată a doua jucătoare a lumii. Presa din Polonia a reacționat furibund, spunând că rușilor ar trebui să le fie rușine.

Iga Swiatek

Credit imagine: Getty Images

Mirra Andreeva a învins-o pentru a doua oară în mai puțin de o lună pe Iga Swiatek, demonstrând că are deja nivelul de a se bate pentru marile trofee cu cele mai bune jucătoare din lume. După ce la Dubai a trecut de poloneză în minim de seturi, puștoaica de 17 ani a ieșit învingătoare și în semifinalele de la Indian Wells, de data aceasta după un meci de 3 seturi, scor 7-6, 1-6, 6-3.
Iga a fost extrem de frustrată pe parcursul partidei, având un exces de furie care îi putea aduce descalificarea, iar la final a recunoscut că adversara a jucat mai bine în momentele cheie ale partidei. Presa din Polonia a taxat-o pe a doua jucătoare a lumii pentru comportamentul său, dar i-a luat apărarea când a văzut ce au scris anumiți jurnaliști ruși despre Iga.
Evident, jurnaliștii ruși au jubilat după victoria favoritei lor, dar cei de la news.sportbox.ru au avut un derapaj grosolan la adresa lui Swiatek. "Uimitoarea Andreeva a câștigat al 11-lea meci la rând! Apărătoarea dopajului din Polonia a fost învinsă din nou", a fost titlul dat de sursa citată cronicii partidei din California.

Polonezii, revoltați de ce a putut scrie presa din Rusia despre Iga Swiatek, după ce Andreeva a învins-o la Indian Wells

În articol nu s-a mai făcut nicio referire la cazul de dopaj în care a fost implicată Swiatek la finalul anului trecut, dar titlul provocator al rușilor le-a stârnit furia polonezilor.
"Rușilor ar trebui să le fie rușine. Este incredibil. Au numit-o pe Swiatek susținătoarea poloneză a dopajului.. Site-ul news.sportbox.ru a recurs la o răutate incredibilă, atacând-o pe poloneză chiar din titlu. Desigur, asta se referă la scandalul de dopaj izbucnit la sfârșitul anului trecut. Cu toate acestea, Swiatek și-a dovedit nevinovăția, prin urmare astfel de termeni sunt foarte duri. Textul în sine nu face referire la acele evenimente. Swiatek a fost descrisă astfel: "fața ei a arătat o nemulțumire clară" și "a ieșit furioasă de pe teren", au scris polonezii de la Sport.pl.
Odată eliminată de la Indian Wells, Iga Swiatek își va concentra atenția către turneul de la Miami, care va începe săptămâna viitoare. Poloneza are un titlu la competiția din Florida, cucerit în 2022, când a învins-o în finală pe Naomi Osaka. La ediția precedentă, Iga s-a oprit în optimi, fiind învinsă de Ekaterina Alexandrova.
În schimb, Mirra Andreeva se pregătește de marea finală împotriva Arynei Sabalenka, liderul mondial câștigând neașteptat de ușor semifinala a doua, 6-0, 6-1 cu Madison Keys, luându-și astfel revanșa după finala pierdută la Australian Open. Aryna Sabalenka și Mirra Andreeva s-au întâlnit de 5 ori până acum în circuitul WTA, dar niciodată într-o finală. Bielorusa a câștigat 4 dintre meciurile directe, singurul său eșec în fața rusoaicei survenind în sferturile de la Roland Garros 2023. Aryna s-a răzbunat cu vârf și îndesat pentru acea înfrângere neașteptată, surclasând-o pe tânăra din Rusia de două ori la începutul acestui an. Prima dată a învins-o cu 6-3, 6-2 în semifinalele de la Brisbane, iar apoi cu 6-1, 6-2 în optimile de la Australian Open.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo