Sorana Cîrstea (40 WTA) continuă seria rezultatelor bune din acest sezon și este prima reprezentantă a României care s-a calificat în turul 3 la Indian Wells, turneu care se bucură de o reputație deosebită, fiind considerat "al 5-lea Grand Slam".
Fiind cap de serie, Sorana a avut un prim tur liber, iar în manșa secundă a întâlnit o jucătoare mai slab cotată: Misaki Doi (109 WTA). După un început echilibrat, românca s-a desprins în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-2 după numai 32 de minute.
Nipona a început mai bine manșa secundă, reușind break-ul în chiar primul game și apoi distanțându-se la 2-0 și 3-1. Momentul bun al japonezei a durat însă puțin, iar Sorana a preluat din nou controlul jocului și a câștigat toate game-urile până la final, impunându-se cu 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 5 minute de joc.
BNP Paribas Open
Sorana Cîrstea, peste 100 de puncte cu Elina Svitolina! Nu a fost însă suficient și pentru un succes
10/10/2021 LA 22:21

Prin victoria de azi, Sorana Cîrstea și-a egalat cea mai bună performanță din carieră la Indian Wells. În 2013, românca ajungea de asemenea în turul 3, dar era eliminată în acea fază de Agnieska Radwanska.
În runda următoare, Sorana va avea o adversară mult mai dificilă. Românca va da piept cu Elina Svitolina, care a trecut de Tereza Martincova, scor 6-2, 6-3. Sorana a mai întâlnit-o pe Svitolina doar de 2 ori în carieră, pierzând de fiecare dată în minimum de seturi. Cele 2 partide s-au disputat însă pe zgură, astfel că meciul de peste 2 zile va fi prima întâlnire pe hard dintre cele 2 sportive.
Simona Halep (17 WTA) va juca și ea, tot în această seară, în turul doi de la Indian Wells, având-o ca adversară pe Marta Kostyuk (58 WTA). De asemenea, Irina Begu (61 WTA) este și ea calificată în această fază a competiției din Statele Unite, urmând a o întâlni ceva mai târziu pe Jil Belen Teichmann (39 WTA).
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct,
Eșec neașteptat pentru Simona Halep! A fost învinsă la Indian Wells de nr. 100 mondial
10/10/2021 LA 12:55
Indian Wells 2021 | Programul celor trei românce în turul 3. Sorana Cîrstea intră prima pe teren!
10/10/2021 LA 04:42