Ruse a fost prima dintre cele 4 sportive din România care a intrat pe teren la Indian Wells. Sportiva noastră a început bine partida cu slovaca Kristina Kucova, numărul 77 WTA, câștigând primul set cu 6-4. În manșa a doua, slovaca a reușit breakul din gameul secund, dar Gabriela a avut puterea să revină. Din păcate pentru noi, Kucova a reușit din nou breakul, la 3-2, însă și de dat asta Ruse a egalat. La 5-4 pentru adversară, când a servit pentru a împinge setul în prelungiri, sportiva născută în București și-a mai cedat o dată serviciul.
Decisivul a fost la discreția Kucovei, deși Ruse a debutat cu break. Nu a reușit să își conserve avantajul luat și a cedat 6 gameuri la rând, pierzând meciul cu 6-4, 4-6, 1-6, după 2 ore și 36 de minute.
A fost a doua întâlnire dintre cele două, care se mai întâlniseră în 2019, la Monterrey. Atunci, tot slovaca se impusese, scor 6-2, 6-3.
Roland Garros
WTA a prefațat debutul Simonei Halep la Roland Garros! Motivele pentru care Simo va excela în 2022

Un alt meci extrem de disputat le-a adus față în față pe Katerina Siniakova și Irina Begu, cehoaica de pe locul 55 WTA impunându-se după aproape 3 ore cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.
Begu a avut forța să revină de la set pierdut și 0-3 și să împingă disputa în decisiv, dar acolo nu a mai reușit să fie lucidă. A fost o bătălie incredibilă în setul 3, care a durat o oră și 11 minute, însă Irina a trebuit să se recunoască învinsă.
Disputa de la Indian Wells a fost a 4-a dintre cele două sportive, dar prima după o pauză de 7 ani. Anterior, cehoaica se impusese de două ori contra sportivei noastre, care a reușit singura victorie la Siniakova la Australian Open 2015.

Halep și Cîrstea debutează azi la Indian Wells

Cele mai mari speranțe ale României la turneul din California sunt legate, evident, de Halep și Cîrstea, locurile 26 și 27 WTA. Cele două au statutul de capi de serie, astfel că sunt calificate direct în turul secund, unde vor evolua azi.
Halep o va întâlni pe Ekaterina Alexandrova, într-o partidă care se va desfășura pe terenul 3. Organizatorii au programat disputa ca deschidere a zilei, astfel că cele două vor păși în arenă la ora României 21:00.
În ceea ce o privește pe Cîrstea, disputa acesteia cu Ajla Tomljanovic e programată pe terenul 9, tot în deschiderea zilei (ora 21:00).
Cele două sportive ale noastre au șansa să se întâlnească în optimile de finală, culoarul fiind unul favorabil, după ce principala favorită a competiției, Barbora Krejcikova, s-a retras din cauza unei accidentări la cot.
Mouratoglou, fascinat de Simona Halep! Cum a descris-o + ce vrea să adauge la jocul româncei
ACUM 3 ORE
Halep a defilat în primul tur la Roland Garros, după ce a ajuns în top! Statistica e elocventă