Simona Halep și surorile Williams, despărțite de Sharapova în topul câștigurilor! Cât a încasat Simo din tenis

Publicat 15/03/2022 la 23:01 GMT+2

Simona Halep s-a calificat în această seară în sferturile de finală la Indian Wells. Sportiva noastră este acum foarte aproape să intre în Top 3 al câștigurilor all-time, alături de surorile Williams.

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în această seară în faza sferturilor de finală la Indian Wells! Fostul lider mondial din WTA a învins-o pe compatrioata Sorana Cîrstea cu scorul de 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. Pentru Simona Halep urmează meciul cu Petra Martic, care a trecut în optimi de Liudmila Samsonova.
În urma victoriei cu Sorana, Simona Halep rămâne cel mai bine clasată jucătoare a României în clasamentul WTA și își îmbunătățește recordul victorii-înfrângeri cu româncele din circuit: 35 de victorii și 4 înfrângeri. Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 179.940 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA. Românca se apropie tot mai mult de Top 3 al câștigurilor all-time, acolo unde acum se regăsesc surorile Williams și Maria Sharapova.

În acest moment, Maria Sharapova o conduce pe Simona Halep în topul câștigurilor cu 309,487 de dolari, însă sportiva noastră are o șansă foarte mare la Indian Wells să devină a treia cea mai bogată jucătoare de tenis din istorie (bani câștigați din tenis), dacă ajunge în finala turneului californian, potrivit Sport.ro. Dacă totuși va rata calificarea în ultimul act, Simona Halep o va întrece oricum pe Maria Sharapova anul acesta, pentru că diferența sumelor câștigate din tenis este acum destul de mică.
În topul câștigurilor din tenis, Serena Williams a câștigat cei mai mulți bani, 94,518,971 de dolari, iar pe locul secund este sora ei, Venus Williams, cu 42,280,540 de dolari. În prezent, podiumul este completat de Maria Sharapova, care a câștigat din tenis 38,777,962. În prezent, Simona Halep e pe locul 4, cu 38,468,475 de dolari. Top 5 al câștigurilor all-time este completat de Caroline Wozniacki, daneza încasând din tenis nu mai puțin de 35,233,415 de dolari.