Simona Halep s-a calificat în această seară în faza sferturilor de finală la Indian Wells! Fostul lider mondial din WTA a învins-o pe compatrioata Sorana Cîrstea cu scorul de 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. Pentru Simona Halep urmează meciul cu Petra Martic, care a trecut în optimi de Liudmila Samsonova.
În urma victoriei cu Sorana, Simona Halep rămâne cel mai bine clasată jucătoare a României în clasamentul WTA și își îmbunătățește recordul victorii-înfrângeri cu româncele din circuit: 35 de victorii și 4 înfrângeri. Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 179.940 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA. De cealaltă parte, Sorana Cîrstea va primi 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA pentru parcursul din deșertul californian.

În urma acestui succes, Simona Halep a urcat patru locuri (se află pe 22) în clasamentul WTA live, iar Sorana Cîrstea a urcat și ea o poziție, până pe 26. Cele două românce sunt acum la egalitate în meciurile directe, 2-2. În 2008, în sferturile unui turneu ITF la Bucureşti, Cîrstea a câştigat cu 3-6, 6-3, 6-1, Halep şi-a luat revanşa în 2010, în optimi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), dar Sorana s-a impus în ultimul duel, în 2010, în turul al doilea al calificărilor la Cincinnati, cu 6-2, 6-4.