Ana Bogdan (108 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA 250 de la Varșovia. Românca s-a impus în partida din primul tur contra Nuriei Parrizas-Diaz (55 WTA), scor 6-4, 7-6(3), la capătul unei partide care a durat aproape două ore.
Partida nu a început foarte bine pentru Ana Bogdan, care a pierdut primul game pe propriul serviciu, iar jucătoarea din Spania conducea în debutul partidei cu 2-0. Ana Bogdan a reușit însă două break-uri consecutive și și-a conservat avantajul până la finalul setului pe care l-a câștigat cu 6-4.
În setul al doilea, Ana Bogdan a revenit de la 2-5 pentru adversara care a avut posibilitatea de a servi pentru set. Românca a făcut break-ul și a dus scorul la 5-5. Până la tiebreak, Ana Bogdan a salvat și o minge de set, la 5-6, după care s-a impus cu 7-3 în tiebreak, obținând calificarea în turul secund.
Serena Williams se retrage din tenis! Anunțul americancei în Vogue: "A venit momentul!"
09/08/2022 LA 12:11

În turul secund, Ana Bogdan o va întâlni pe Katerina Siniakova (86 WTA). Cehoaica s-a impus în primul tur în fața compatrioatei Jesika Maleckova (216 WTA), scor 6-2, 6-4, după 2 ore și 4 minute de joc.
Ana Bogdan și Katerina Siniakova s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA. În aprilie 2021, la Madrid, Ana Bogdan o învingea pe Siniakova cu 7-6(7), 7-5.
Pentru prezența în turul secund, Ana Bogdan va primi 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 3800 de dolari.
National Bank Open
Serena Williams, calificare muncită în turul 2 la Toronto! A trecut în două seturi de Parrizas-Diaz
08/08/2022 LA 18:34