Iga Swiatek a cedat astăzi, în 3 seturi, în meciul din sferturile de finală ale turneului de la Varșovia, în fața Carolinei Garcia, scor 1-6, 6-1, 4-6, după două ore și 19 minute de joc.
Pentru liderul WTA, aceasta a fost prima înfrângere din 2022 pe zgură, poloneza legând 18 victorii consecutive până acum.
BNP Paribas Poland Open
Mesajul Anei Bogdan înainte de prima sa finală WTA din carieră!
31/07/2022 LA 09:23
Swiatek a început slab meciul, fiind condusă cu 0-4. Ulterior, Iga a reușit primul său break, dar acesta nu a fost suficient pentru ca ea să mai rămână în set.
În a doua parte a duelului, poloneza a câștigat game-ul inaugural, apoi Garcia a egalat, scor 1-1. Swiatek a reușit apoi 5 game-uri consecutive și a trimis meciul în decisiv.
Jocul a fost ceva mai echilibrat în setul 3, sportivele împărțindu-și game-urile până la scorul de 3-3. Ulterior, sportiva de pe locul 45 WTA s-a desprins, distanțându-se la două game-uri de Iga, care nu a mai putut să o ajungă, fiind eliminată din competiția care se joacă la ea acasă.
Până în sferturi, Iga Swiatek le-a învins pe Magdalena Frech (6-1, 6-2) și Gabriela Lee (6-3, 6-2).
În semifinalele competiției de la Varșovia, Caroline Garcia va da peste Jasmine Paolini, care a eliminat-o în sferturi pe Viktorija Golubic, scor 1-6, 6-2, 6-2.
Iga Swiatek, calificare fără emoții în sferturile de la Varșovia, după meciul contra Gabrielei Lee
28/07/2022 LA 15:17
Iga Swiatek, debut fulgerător la Varșovia! Liderul mondial va întâni o româncă în turul doi
27/07/2022 LA 15:13