Naomi Osaka, record de ași la Brisbane! Ce a reușit nipona în meciul cu Sofia Kenin

Irina Aldea

Actualizat 09/01/2020 la 13:43 GMT+2

Naomi Osaka, locul 4 WTA, s-a calificat în sferturile de finală la turneul de la Brisbane și a bătut recordul la ași.

Naomi Osaka

Naomi Osaka, ocupanta locului 4 în clasamentul WTA, s-a calificat în sferturile de finală la turneul organizat la Brisbane, după ce a învins-o pe Sofia Kenin, locul 14 WTA, scor 6-7, 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat două ore și 23 de minute de joc. În continuare, nipona o va întâlni la Brisbane pe câștigătoarea dintre Bertens și Kontaveit.
Pe lângă calificarea în sferturi, Naomi Osaka a reușit ceva în unic în meciul de joi din Australia. Jucătoarea de tenis din Japonia a reușit nu mai puțin de 18 ași, un record absolut pentru ea. În precedentul meci, cel cu Maria Sakkari, Osaka reușise 16 ași. Prin urmare, nipona are deja 34 de ași în noul sezon competițional.

Secretul din spatele serviciului japonezei – Wim Fissette

Wim Fissette este fără îndoială un antrenor care cere de la elevele lui agresivitate în joc. Naomi Osaka avea până în prezent un serviciu foarte bun, însă în 2020, nivelul pe game-urile de serviciu a crescut vizibil pentru niponă. Înainte să reușească 16 ași, recordul ei era de 15 ași, record atins de trei ori – Cincinnati 2019, Australian Open 2019 și Hobart 2016.
În 2019, Naomi Osaka a reușit 363 de ași în 51 de meciuri. În 2020, ea are deja 34 în doar două partide. În meciul de joi, Osaka a avut 45 de lovituri direct câștigătoare (18 ași), 38 de greșeli neforțate și a salvat 3 din cepe 4 punctre de break. Prin comparație, Kenin a lovit 27 de lovituri direct câștigătoare (3 ași), a comis 32 de greșeli neforțate și a salvat 11 din cele 16 puncte de break avute de adversară.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.