Ca la 21 de titluri! Pandemia a reînnoit seria câștigătoare a Simonei pe zgură, după 799 de zile

Cezara Paraschiv

Actualizat 16/08/2020 la 18:56 GMT+3

Simona Halep a revenit în forță după pauza competițională impusă de pandemia de coronavirus, cu trofeu câștigat la Praga, după 6-2, 7-5 în finala cu Elise Mertens.

Simona Halep s-a impus la Praga. Sursă foto: sport-pics.cz

Eurosport vă propune să privim acest al 21-lea titlu al carierei Simonei Halep prin prisma a 21 de cifre și borne interesante.
1 a fost poziția Simonei Halep pe lista capilor de serie. Este pentru a noua oară în carieră când Simona câștigă un turneu din postura de principală favorită. Mai trebuie spus și că doar două jucătoare au reușit să câștige turneul de la Praga din postura de cap de serie numărul 1: prima a fost reprezentanta gazdelor, Karolina Pliskova, în 2015 – la debutul competiției din capitala Cehiei, iar acum a fost rândul Simonei Halep.
2 jucătoare au reușit să câștige mai multe titluri la simplu în sezonul competițional 2020: americanca Sofia Kenin (învingătoare la Australian Open și Lyon / International) și Simona Halep (Dubai / Premier și Praga / International).
3 finale consecutive a câștigat Simona Halep în circuit: Wimbledon 2019, Dubai 2020 și Praga 2020.
4 victorii are acum Simona Halep în fața lui Elise Mertens, dintr-un total de cinci meciuri directe.
5 este poziția pe care Simona Halep o ocupă în topul jucătoarelor active cu cele mai multe trofee câștigate în WTA. Tricolora era la egalitate cu belorusa Victoria Azarenka, însă în prezent a coborât-o pe aceasta din Top 5. Pe primul loc se află Serena Williams (73 trofee), pe 2 este Venus Williams (49), pe 3 - Kim Clijsters (41), pe 4 - Petra Kvitova (27), iar pe 5 - Simona Halep (21).
6 sezoane i-au adus Simonei Halep cel puțin două titluri în circuitul profesionist.
6 este și numărul maxim de trofee WTA câștigate de Halep într-un sezon (2013).
6,8 duble greșeli pe meci a servit Simona Halep în turneul de la Praga. Recordul negativ l-a înregistrat în partida cu Krejcikova (10), în timp ce evoluțiile cele mai curate le-a avut cu Magdalena Frech și Elise Mertens (câte 4).
7 game-uri consecutive a câștigat Simona Halep în finală după un start-bliț al lui Mertens, care își adjudecase primele două game-uri ale partidei. Constănțeanca a câștigat astfel primul set și a început cu break manșa secundă.
8 titluri WTA a câștigat Simona Halep pe zgură: Nurenberg 2013, Budapesta 2013, București 2014, Madrid 2016, București 2016, Madrid 2017, Roland Garros 2018 și Praga 2020.
9 victorii consecutive are acum Simona Halep în circuitul WTA. Cinci dintre acestea au venit în set decisiv.
*9 iunie 2018 este data la care Simona Halep își adjudecase ultimul titlu pe zgură. 799 de zile au trecut până când constănțeanca a câștigat un nou trofeu pe zgură. În tot acest timp, Halep nu a mai jucat decât o singură finală, în 2019, la Madrid.
13 este cel mai mare număr de game-uri cedate de Simona Halep la Praga, în primele două tururi, cu Polona Hercog și Barbora Krejcikova.
15 este numărul de țări în care Simona Halep a obținut trofee: Anglia, Bulgaria, Canada, Cehia, China, Emiratele Arabe Unite, Franța, Germania, Olanda, Qatar, România, Rusia, Spania, SUA și Ungaria.
17 meciuri a disputat Simona Halep în 2020. A câștigat 15 dintre ele.
58 de minute a durat cel mai scurt meci al Simonei la Praga, 6-2, 6-0 în fața Magdalenei Frech.
80 de victorii cu cel puțin un set câștigat cu 6-0 – iată o altă bornă atinsă de Simona Halep la Praga.
119 victorii a adunat Simona Halep în fața jucătoarelor de Top 25 în carieră.
176 de zile au trecut de la precedentul titlu al Simonei Halep.
724 de meciuri a disputat Simona Halep în circuitul WTA: a câștigat 508.
21 de lovituri câștigătoare a reușit Simona Halep în finala pentru titlul cu numărul 21 al carierei. Adversara sa a terminat meciul cu 20 winners.