Jelena Ostapenko (5 WTA) nu a reușit să își mențină parcursul similar de anul trecut și a părăsit competiția de simplu feminin învinsă de Katerina Kozlova cu scorul de 5-7, 3-6.
Letona care anul trecut reușea să o învingă pe Simona Halep, în finala de la Roland Garros este a şasea jucătoare în istorie care iese din primul tur, de la turneul la care venise în calitate de campion en-titre. Anastasia Myşkina în 2005 este ultima tenismenă care reusea așa ceva tot la Roland Garros. Astfel, Kozlova reușește să ajungă pentru prima dată în carieră în turul doi al Openului Francez, urmând să se confrunte cu câștigătoarea duelului Katerina Siniakova - Victoria Azarenka.
O altă supriză de la Roland Garros a constituit în eliminarea americancei Venus Williams (9 WTA), de către chinezoaica în vârstă de doar 26 de ani, Qiang Wang (91 WTA), în două seturi, scor 4-6, 5-7. Condusă în setul al doilea cu 3-0, chinezoaica a reușit să revină și să închidă socotelile, cu mult mai experimentata Venus, în doar o oră și patruzeci și două de minute. Cel mai bun parcurs al americancei, pe zgura pariziană a avut loc în 2002, când ajunsă în finală a cedat în fața surorii sale, Serena.
Australian Open
Simona Halep - Beatriz Haddad Maia, LIVE TEXT în turul 2 la Melbourne, de la 12.00 pe Eurosport 1
ACUM 9 MINUTE
Una dintre tenismenele favorite la câștigarea turneului de la Paris, Elina Svitolina (4 WTA) a oferit o revenire de senzație în primul tur, în meciul împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (68 WTA). Condusă cu 5-1 în primul set, ucrainianca a întors soarta partidei, reușind să câștige opt game-uri consecutiv. Tenismena care a reușit să o învingă pe Simona Halep în ultimele două finale pe zgura de la Roma a încheiat meciul din primul tur, cu scorul de 7-5, 6-3, după fix nouăzeci de minute de joc.
Printre favoritele turneului feminin care s-au calificat în turul doi se mai numără și Sloane Stephens (10 WTA) care a trecut fără probleme de Arantxa Rus (106 WTA) în două seturi, scor 6-2, 6-0
***
Radu Albot (97 ATP) a oferit o victorie dramatică în partida împotriva francezului, Gregoire Barrere (197 ATP) pe nou inauguratul teren 18. Tenismenul din Republica Moldova a reușit să revină după 2-0 la seturi pentru francez, reușind să se impună în setul trei la tiebreak și apoi să câștige următoarele două seturi cu scorul 6-1, 6-2.
"A fost un meci dificil. Am reuşit să supravieţuiesc. Am fost condus 2-0 pe tabelă, a fost foarte dificil. Mai jucasem la Paris, dar niciodată nu am câştigat. Acum, în sfârşit am câştigat aici! La 0-2 nu mă mai gîândeam să câştig tot meciul, mă gândeam să câştig punct cu punct. Cred că ultimele două seturi au fost puţin mai uşoare, pentru că el nu se simţea atât de bine, a avut ceva probleme cu piciorul. Dar, se întâmplă şi asta. Cred că s-a văzut asta şi m-a şi ajutat un pic să câştig", a declarat Radu Albot după meci, conform Prosport.
În turul doi, Radu Albot se va confrunta cu bosniacul Damir Dzumhur (30 ATP).
După victoria celui mai bun tenismen din Republica Moldova, terenul 18 a fost martorul unui alt maraton de tenis. Partida dintre Fernando Verdasco (35 ATP) și japonezul Yoshihito Nishioka (266 ATP) s-a încheiat după cinci seturi care au însumat nici mai mult și nici mai putin de patru ore și douăzeci și două de minute. La final, spaniolul a reușit să se impună cu scorul 6-7, 6-4, 6-3, 6-7, 7-5. Având probleme fizice destul de grave din cauza crampelor, Nishioka a părăsit terenul fiind ajutat de un fizioterapeut. În următoarea partidă, Verdasco se va duela cu argentinianul Guido Andreozzi (108 ATP).
Din cauza unor dureri la spate, Victor Troicki (89 ATP) s-a retras din competiție, lăsând astfel locul său în duelul cu bulgarul Grigor Dimitrov (5 ATP), lucky loser-ului Mohamed Safwad (182 ATP). Cu un procentaj de 100% la fileu, Dimitrov care nu este un prieten atat de bun al suprafeței de joc de la Paris a reușit să treacă în trei seturi de oponentul său egiptean cu scorul 6-1, 6-4, 7-6.
Printre favoriții turneului masculin care s-au calificat în turul doi de la Openul Francez se află și germanul Alexander Zverev (3 ATP) care în doar 69 de minute a încheiat conturile cu lituanianul Ricardas Berankis (102 ATP) scor 6-1, 6-1, 6-2.
***
Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan şi Alexandra Dulgheru sunt tenismenele care reprezintă România la Roland Garros anul acesta, în timp ce Monica Niculescu a fost nevoită să se retragă. În competiția masculină, Marius Copil este singurul tenismen român.
***
Programul* complet al transmisiunilor:
EUROSPORT 1
ÎN DIRECT de la 11:55
Terenul 18
M1 Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR)
Arena Philippe-Chatrier
M2 Rogerio DUTRA SILVA (BRA) v Novak DJOKOVIC (SRB) [20]
M3 Danielle COLLINS (USA) v Caroline WOZNIACKI (DEN)[2]
M4 Rafael NADAL (ESP)[1] v Simone BOLELLI (ITA)
EUROSPORT 2
Arena Suzanne LENGLEN
M1 Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI)[23]
Terenul 1
M2 Dominic THIEM (AUT)[7] v Ilya IVASHKA (BLR)
M3 Andreas SEPPI (ITA) v Richard GASQUET (FRA)[27]
M4 Maria SHARAPOVA (RUS)[28] v Richel HOGENKAMP (NED)
EUROSPORT 1 SD
ÎN DIRECT de la 11:55 (comentator - RADU ANTOFI)
Terenul 16
M1 Marco CECCHINATO (ITA) - Marius COPIL (ROU)
Terenul 7
M2 (nu înainte de ora 13:00 ) finalul partidei DULGHERU v MCHALE (5-7, 7-6, 0-0)
Terenul 12
M2 Mihaela BUZARNESCU (ROU) - Vania KING (USA)
*Orele sunt orientative, partidele și transmisiunile putând fi decalate în funcție de alte rezultate.