Carlos Alcaraz e numărul 1 ATP, dar într-un singur scenariu va rămâne acolo și după Miami. Cum e posibil

Actualizat 20/03/2023 la 10:39 GMT+2

Carlos Alcaraz a câștigat turneul de la Indian Wells și a revenit pe prima poziție în clasamentul ATP, dar avantajul său este fragil. Ibericul are nevoie să se impună și la Miami pentru a rămâne în fotoliul de lider, orice alt rezultat determinând o nouă rocadă la vârf, cu Djokovic pe poziția 1 ATP.

ATP Indian Wells | Alcaraz îl învinge clar pe Medvedev în finală și revine pe primul loc în lume

"Mă simt extraordinar să ridic trofeul aici și să fiu din nou numărul unu mondial. A fost turneul perfect", a spus Alcaraz, după succesul din finala contra lui Medvedev, de la Indian Wells.
Spaniolul de 19 ani a profitat de faptul că sârbul Novak Djokovic, absent din California deoarece nu este vaccinat contra Covid-19, nu a punctat la Indian Wells şi şi-a recuperat fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat prima oară în septembrie 2022, după ce a câştigat trofeul la US Open.
Djokovic nu va fi prezent nici la Miami, dar acest lucru nu schimbă cu nimic calculele pentru poziția 1 ATP. Sârbul nu a fost prezent nici anul trecut în Florida, astfel că nu are puncte de apărat și va avea tot 7160 de puncte la capătul competiției care începe în această săptămână pe Eurosport.
În schimb, Alcaraz s-a impus la Miami anul trecut, când și-a trecut în palmares primul dintre cele 3 turnee de Masters 1000 câștigate până în prezent. Ca atare, dacă nu va câștiga turneul și în acest an, el va pierde puncte și va fi depășit de Djokovic. Diferența dintre cei doi e de doar 260 de puncte, astfel că finala nu îi e suficientă lui Carlitos pentru a rămâne pe primul loc în ATP, el trebuie să câștige la Miami.
La doar 19 ani, Alcaraz va ajunge lunea viitoare la 22 de săptămâni în fruntea clasamentului, depășindu-i pe jucători de legendă precum Yevgeny Kafelnikov, Thomas Muster, Marcelo Rios, Carlos Moya sau Patrick Rafter. El a petrecut deja mai mult timp pe poziția întâi în ATP decât Daniil Medvedev (16), Andy Roddick (13), Boris Becker (12), Marat Safin (9), John Newcombe (8) și antrenorul său, Juan Carlos Ferrero (8).
Bătălia pentru locul 1 ATP va fi una pe muchie de cuțit și odată ce va începe sezonul de zgură. Alcaraz și Djokovic au 1880, respectiv 1870 de puncte de apărat, din 2022. Ambii au făcut sferturi la Roland Garros anul trecut și ambii au câștigat un turneu Masters (Carlitos s-a impus la Madrid, Nole a câștigat la Roma).

Fără presiune, Carlos Alcaraz joacă un tenis perfect

Succesul lui Carlos Alcaraz a venit după o perioadă în care accidentările l-au ținut departe de teren în două rânduri. Întrebat care este secretul său, ibericul a dezvăluit că e extrem de relaxat. Carlitos a știut să îndepărteze presiunea firească venită pentru un câștigător de Grand Slam și se bucură de fiecare moment pe care îl petrece în arenele de tenis. O gândire extrem de matură, care îl ajută să joace la cel mai înalt nivel, independent de adversar și de miză.
"Nu am niciun dubiu privind loviturile mele. Mă simt foarte confortabil pe teren și cred în fiecare lovitură pe care o trimit. Am fost la un nivel extraordinar, asta și pentru că nu am pus presiune pe mine. Nu mi-a păsat dacă unele dintre lovituri nu au intrat în teren, nu am lovit cu frică. Am încercat să dau 100% la fiecare lovitură și am avut încredere totală că pot câștiga fiecare punct.
Nu cred că tenisul meu s-a îmbunătățit foarte mult față de anul trecut Ceea ce s-a îmbunătățit e știința de a mă elibera de presiune. Joc foarte relaxat, iar acest lucru mă face să simt foarte bine mingea și să mă simt eu foarte bine pe teren. Toți jucătorii mari știu să își stăpânească emoțiile în momentele cheie, iar faptul că sunt atât de relaxat mă ajută enorm", a mai spus Alcaraz, potrivit atpworldtour.com.
Turneul de la Miami, unde Alcaraz îi va avea ca principali adversari pe Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Frances Tiafoe, Alexander Zverev sau Holger Rune, este în direct și în exclusivitate pentru România pe Eurosport și în aplicația Eurosport.