Carlos Alcaraz rescrie istoria tenisului! Ibericul a "vândut" marele său secret, după finala Indian Wells

Publicat 20/03/2023 la 09:59 GMT+2

Carlos Alcaraz continuă să rescrie istoria tenisului, după ce a câștigat turneul de la Indian Wells și a revenit pe poziția 1 în clasamentul ATP. Ibericul s-a impus în California fără a pierde vreun set, iar la finalul confruntării cu Medvedev, din finală, a explicat că secretul succesului său stă în faptul că nu pune niciodată presiune pe el, deși așteptările sunt enorme.

Carlos Alcaraz in Indian Wells

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz a cucerit pentru prima oară titlul la turneul ATP Masters 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce l-a învins, duminică, în finală, pe rusul Daniil Medvedev, cu 6-3, 6-2, iar acest succes i-a adus revenirea în fruntea ierarhiei mondiale.
Spaniolul de 19 ani a profitat de faptul că sârbul Novak Djokovic, absent din California deoarece nu este vaccinat contra Covid-19, nu a punctat la Indian Wells şi şi-a recuperat fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat prima oară în septembrie 2022, după ce a câştigat trofeul la US Open.
Pentru iberic este al optulea titlu din carieră, în 11 finale jucate şi al treilea de categoria ATP Masters 1.000. Alcaraz este cel mai tânăr dintre jucătorii care au reuşit să câştige Indian Wells şi Miami Open în carieră . El a devenit al 9-lea jucător din istorie care face dubla Indian Wells-Miami. Ibericul a câștigat Indian Wells fără set pierdut, devenind primul jucător de la Roger Federer, în 2017, care reușește acest lucru.
"Mă simt extraordinar să ridic trofeul aici și să fiu din nou numărul unu mondial. A fost turneul perfect. A fost totul grozav pentru mine mai ales că îmi doream atât de mult să câștig", și-a început Alcaraz discursul, după ce l-a învins pe Medvedev.

Alcaraz și secretul său, la Indian Wells: "Presiune 0"

Întrebat care e secretul său, mai ales că a venit după o perioadă în care accidentările l-au ținut departe de teren în două rânduri, Alcaraz a dezvăluit că e extrem de relaxat. Carlitos a știut să îndepărteze presiunea firească venită pentru un câștigător de Grand Slam și se bucură de fiecare moment pe care îl petrece în arenele de tenis. O gândire extrem de matură, care îl ajută să joace la cel mai înalt nivel, independent de adversar și de miză.
"Nu am niciun dubiu privind loviturile mele. Mă simt foarte confortabil pe teren și cred în fiecare lovitură pe care o trimit. Am fost la un nivel extraordinar, asta și pentru că nu am pus presiune pe mine. Nu mi-a păsat dacă unele dintre lovituri nu au intrat în teren, nu am lovit cu frică. Am încercat să dau 100% la fiecare lovitură și am avut încredere totală că pot câștiga fiecare punct.
Nu cred că tenisul meu s-a îmbunătățit foarte mult față de anul trecut Ceea ce s-a îmbunătățit e știința de a mă elibera de presiune. Joc foarte relaxat, iar acest lucru mă face să simt foarte bine mingea și să mă simt eu foarte bine pe teren. Toți jucătorii mari știu să își stăpânească emoțiile în momentele cheie, iar faptul că sunt atât de relaxat mă ajută enorm", a mai spus Alcaraz, potrivit atpworldtour.com.
După succesul de anul trecut, de la Miami, Alcaraz a devenit primul jucător din istorie cu mai mult de un trofeu la Sunshins Double înainte de împlinirea vârstei de 20 de ani.
Alcaraz a câștigat al 3-lea său turenu din categoria Masters 1000, având un record de 100% în finalele jucate la acest nivel. Doar Courier (5) și Davydenko (tot 3) au mai avut un asemenea procentaj în primele lor finale jucate în ATP Masters 1000.
Pentru Carlos Alcaraz urmează turneul de la Miami, locul unde s-a impus anul trecut, când își trecea în palmares primul dintre cele 3 turnee din seria Masters 1000. Competiția din Florida va fi transmisă în direct pe Eurosport și în aplicația Eurosport.