Articol scris de Alex Ioniță
Alcaraz a devenit cel mai tânăr jucător , de la Nadal până în prezent, care intră între primii 5 din lume. Puștiul de 19 ani are șanse reale să rămână în top 5, în acest sezon, dar insistă că prioritatea sa este Turneul Campionilor, de la finalul sezonului.
"Ar fi un rezultat bun (n.r menținerea în top 5), dar momentan nu mă gândesc la clasament, prioritatea mea este să ajung la Turneul Campionilor, din Torino, la sfârșitul sezonului.
Simona Halep și-a aflat adversara de azi, de la Toronto. Ora de start a partidei
ACUM 34 MINUTE
Pentru mine, în momentul de față, clasamentul nu este cel mai important lucru, chiar dacă lupt pentru a fi în top. Câștigarea de meciuri și turnee mă menține în formă. Am avut rezultate incredibile anul acesta, nu mă așteptam să cresc așa rapid. Cum spun mereu, prin muncă poți realiza orice, dar în cazul meu evoluția a fost rapidă și surprinzătoare", a spus Carlos Alcaraz, potrivit Tennishead.
Anul 2022 a fost excelent pentru tenismenul spaniol, acesta câștigând, până în momentul de față, 4 titluri.
La Miami, când Alcaraz avea încă 18 ani, l-a învins pe Casper Ruud în finala turneului, meci în care a revenit de la 1-4 în primul set, câștigând duelul cu 2-0. Prin câștigarea Miami Open, Carlos Alcaraz a devenit cel mai tânăr campion din istoria turneului, și a cucerit primul său titlu Masters din carieră.
În luna mai, tenismenul spaniol a câștigat titlul și la Madrid. De asemenea, mai are în palmares titlurile de la Umag (2021) și Rio de Janeiro (2022).

Carlos Alcaraz, în sferturile Croatia Open

Presiunea apărării titlului din Croația se pare că îi priește lui Alcaraz! Anul trecut, spaniolul s-a impus în Croația, câștigând trofeul după finala jucată împotriva francezului Richard Gasquet, scor 6-2, 6-2.
În meciul de joi, contând pentru optimile turneului din Croația, spaniolul s-a impus în două seturi, 6-2, 6-3, împotriva slovacului Norbert Gombos.
Pentru Alcaraz, următorul meci va fi astăzi, la ora 21:00, împotriva numărului 120 ATP, Facundo Bagnis.
Alexander Zverev a revenit la antrenamente, la două luni după accidentarea suferită la RG
ACUM 9 ORE
Slăbiciunea lui Alcaraz: italienii. Cum l-au transformat eșecurile din 2022 pe spaniol