Cea mai ciudată descalificare din tenis! Motivul incredibil pentru care un jucător a pierdut meciul

Actualizat 07/09/2022 la 21:18 GMT+3

Americanul Nicolas Moreno De Alboran a fost descalificat din meciul cu Federico Delbonis, din cadrul tuneului Challanger de la Sevilla, pentru că ar fi făcut duș în pauza de vestiar, lucru interzis de regulament.

Nicolas de Alboran

În această perioadă toți fanii tenisului sunt atenți la ceea ce se întâmplă la US Open, însă la nivel mondial se dispută nenumărate competiții de nivel inferior. Turneul Challanger de la Sevilla este printre cele mai importante întreceri de acest gen, iar partida dintre Federico Delbonis (134 ATP) și Nicolas Moreno De Alboran (311 ATP) a oferit una dintre cele mai ciudate povești din istoria sportului alb.
Delbonis, fost număr 33 mondial și câștigător al Cupei Davis, a câștigat primul set cu 7-5, dar De Alboran s-a impus la tie-break în setul secund (8-6) și a împins meciul în decisiv. Trecuseră mai bine de două ore de la primul schimb, astfel că ambii jucători și-au luat o pauză de vestiar înainte de setul 3.
Argentinianul a revenit la timp pe teren, dar americanul cu origini spaniole a întârziat, astfel că, la cererea lui Delbonis, arbitrul de scaun s-a dus la vestiare să vadă ce se întâmplă. La scurt timp, oficialul și jucătorul au revenit în arenă, însă arbitrul a anunțat descalificarea lui De Alboran. Inițial s-a crezut că acesta pierdut meciul pentru că a depășit limita de timp permisă de regulament, dar motivul este cu totul altul: arbitrul a considerat că jucătorul a intrat la duș, lucru interzis de regulament, astfel că l-a descalificat.

Antrenorul lui De Alboran, uimit de decizia arbitrului de scanun

Antrenorul lui De Alboran a oferit explicații pe seama acestui subiect și susține că jucătorul său nu a încălcat regulamentul, ci doar se spăla pe picioare pentru că era murdar de zgură. Totuși, decizia arbitrului nu a putut fi întoarsă.
"Între al doilea și al treilea set, Nico s-a dus la baie. Din moment ce căzuse de mai multe ori, avea toată partea inferioară a corpului plină de zgură. În loc să se șteargă numai cu prosopul, a intrat la duș, a luat capul de duș și a dat cu apă pentru a îndepărta zgura. În acel moment, arbitrul a inspectat zona vestiarelor, după ce Delbonis i-a transmis că Nicolas face duș. Realitatea este că nu făcea duș în adevăratul sens al cuvântului, doar se curăța de zgură în cabina de duș. Este total nevinovat, dar așa s-a întâmplat. Aceasta este prima dată când mi se întâmplă așa ceva ca antrenor, și e păcat, pentru că a fost un joc grozav, mai ales la final", a spus Javier Marti, antrenorul lui De Alboran, pentru puntodebreak.com.
Regulamentul ATP prevede clar că jucătorii au dreptul să folosească chiuvetele și toaletele în pauzele de vestiar, dar nu și dușurile. Astfel, arbitrul are acoperire deoarece l-a surprins pe De Alboran în cabina de duș.
"Descalificarea lui Moreno De Alboran se datorează nerespectării regulamentului ATP prin folosirea dușului în pauza de toaletăde la sfârșitul setului al doilea", s-a arătat în comunicatul emis de oficialii turneului.
După ce a revenit pe teren, De Alboran a încercat să-i explice lui Delbonis că nu a intrat la duș la propriu, cu scopul de a se revigora pentru setul 3, dar argentinianul a replicat scurt: "Ar trebui să respecți regulile".