Sorana Cîrstea, OUT în optimi la Cincinnati! Swiatek n-a "iertat-o" și a egalat o performanță uimitoare a Simonei Halep

Sorana Cîrstea a fost eliminată în această seară, în optimile turneului WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a fost învinsă în două seturi de Iga Swiatek. Poloneza s-ar putea duela în continuare cu partenera de dublu a româncei, Anna Kalinskaya.

US Open 2025 se vede în direct pe Eurosport și HBO Max, în perioada 24 august - 7 septembrie

Sursa video: Eurosport

Iga Swiatek s-a calificat în această seară în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a învins-o în două seturi pe Sorana Cîrstea, scor 6-4, 6-3, după o oră și 35 de minute de joc.
Deși a avut un parcurs foarte bun în competiție până acum, învingându-le pe Donna Vekic, Magdalena Frech și Yue Yuan, românca nu a putut să treacă și de favorita nr. 3, care a ajuns la acest meci și mai odihnită decât Sorana. În 16-imi, Swiatek nu a mai înfruntat-o pe Marta Kostyuk, care s-a retras din turneu din cauza unei accidentări.
Așa cum era de așteptat, poloneza și-a respectat statutul de favorită și s-a aflat la conducere pe tot parcursul partidei cu Cîrstea. Fostul lider WTA a început meciul cu un break, ajungând imediat să conducă cu 2-0.
Ulterior, primul set s-a echilibrat, iar Sorana nu și-a mai cedat serviciul, dar nici nu a putut să recupereze break-ul făcut de Iga, care a închis setul după 46 de minute.

Sorana Cîrstea, învinsă de Swiatek la Cincinnati

În partea a doua a jocului, Swiatek a început tot cu un game câștigat pe serviciul româncei, dar aceasta din urmă a egalat imediat, reușind un break la 0. Din păcate, Cîrstea nu a putut să preia conducerea, cedându-și din nou serviciul.
După acel moment, poloneza a controlat jocul, câștigând 3 game-uri la rând și ajungând să aibă 4-1 pe tabelă. Ulterior, Sorana a mai făcut un break, pe care l-a "dublat" pe propriul serviciu și a revenit la un game distanță de adversara sa.
Românca nu și-a găsit forța pentru a egala, iar Swiatek a pus capăt jocului după ce a reușit două game-uri la rând, încheind meciul cu un break la 0. În urma acestui succes, fostul lider WTA a devenit cea mai tânără jucătoare care ajunge în sferturi la Cincinnati în 3 ediții consecutive, de la Simona Halep, care a făcut asta în perioada 2013-2015.
După victoria din această seară, Iga Swiatek o va înfrunta, pentru un loc în semifinalele turneului de la Cincinnati, pe învingătoarea din duelul Ekaterina Alexandrova (locul 16 WTA) - Anna Kalinskaya (locul 34 WTA).
Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, este programat în perioada 24 august - 7 septembrie și va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo