Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la Praga dacă trece de Barbora Krejcikova

Actualizat 13/08/2020 la 17:32 GMT+3

Chiar dacă meciul din optimile de finală se joacă acum, Simona Halep își cunoaște posibila adversară dacă trece de Barbora Krejcikova.

Simona Halep

Simona Halep, a doua jucătoare a lumii și principala favorită la competiția din Cehia, și-a aflat deja posibila adversară din sferturile de finală. Este vorba despre Magdalena Frech, ocupanta locului 174 în clasamentul WTA. Poloneza în vârstă de 22 de ani a învins-o în optimile de finală pe olandeza Arantxa Rus (70 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și zece minute de joc.
În continuare, așadar, Magdalena Frech o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea meciului dintre Simona Halep și Barbora Krejcikova, care se joacă acum la Praga, pe terenul central al complexului din capitala Cehiei. Dacă trece de Krejcikova, Simona va da piept cu o adversară pe care nu a mai întâlnit-o niciodată în circuit.

Simona Halep – Arantxa Rus dacă reprezentanta noastră trece de Krejcikova

Așa cum precizam anterior, Halep – Krejcikova se joacă chiar la această oră, livetext pe eurosport.ro. Cele două jucătoare s-au mai înfruntat o singură dată în circuitul WTA, în 2016, în primul tur al turneului de la București, tot pe zgură. Simona a câștigat duelul de pe teren propriu, 3-6, 6-1, 6-1, iar acum se pregătește pe o “revanșă” în țara Krejcikovei.
Pentru Krecijova, o victorie azi ar însemna un pas mai aproape de obiectivul carierei în proba de simplu. În această probă, cehoaica în vârstă de 24 de ani nu a reușit niciodată să pătrundă în prima sută mondială, oprindu-se, la începutul acestui an, la poziția 112 WTA. De fapt, ea este o mare specialistă a probei de dublu.