Cupa Davis | Spania s-a calificat în sferturile de finală! Japonia, eliminată. Rezultatele zilei

Actualizat 21/11/2019 la 10:28 GMT+2

Ziua de miercuri a adus o mulțime de surprize în Cupa Davis, competiție pe echipe care se desfășoară la Madrid în această săptămână.

Nadal

Liderul mondial din ATP, Rafael Nadal, a obținut două victorii mari în Cupa Davis în fața campioanei en-titre, pe care Spania a învins-o cu 3-0. Nadal s-a impus fără emoții în fața lui Borna Gojo, scor 6-4, 6-3, după ce Roberto Bautista Agut adusese primul punct al gazdelor în duelul cu Nikola Mektic, scor 6-1, 6-3.
Marele campion iberic l-a înlocuit apoi pe Feliciano Lopez în meciul de dublu, în care a făcut echipă cu Marcel Grannloers, cei doi învingându-i pe Ivan Dodig și Mate Pavic, scor 6-3, 6-4. Pentru Spania, aceasta este cea de-a doua victorie în Cupa Davis, după ce au învins Rusia cu 2-1. Nadal și compania ocupă locul 1 în Grupa B, iar vineri vor înfrunta în sferturi una dintre cele mai bune două echipe clasate pe locul secund în cele şase grupe.

Rezultatele de miercuri în Cupa Davis

Spania i se alătură astfel Australiei, cealaltă calificată a zilei de miercuri, după victoria în faţa Belgiei. Serbia, condusă de Novak Djokovic, a învins Japonia, iar joi va întâlni Franţa într-o confruntare decisivă pentru accederea în sferturi. La polul opus, Japonia a fost eliminată din Cupa Davis după ce a pierdut toate meciurile contra Serbiei și după ce a cedat cu 2-1 în fața Franței.
GRUPA A
Serbia - Japonia 3-0
  • Filip Krajinovic (Serbia) - Yuichi Sugita (Japonia) 6-2, 6-4
  • Novak Djokovic (Serbia) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-1, 6-2
  • Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (Serbia) - Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama (Japonia) 7-6 (5), 7-6 (4)
  • Philipp Kohlschreiber (Germania) - Guido Pella (Argentina) 1-6, 6-3, 6-4
  • Jan-Lennard Struff (Germania) - Diego Schwartzman (Argentina) 6-3, 7-6 (8)
  • Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania) - Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer (Argentina) 6-7 (4), 7-6 (2), 7-6 (18)
GRUPA D
Australia - Belgia 2-1
  • Nick Kyrgios (Australia) - Steve Darcis (Belgia) 6-2, 7-6 (9)
  • Alex de Minaur (Australia) -. David Goffin (Belgia) 6-0, 7-6 (4)
  • Sander Gille/Joran Vliegen (Belgia) - John Peers/Jordan Thompson (Australia) 0-1
GRUPA E
Marea Britanie - Olanda 2-1
  • Andy Murray (Marea Britanie) - Tallon Griekspoor (Olanda) 6-7 (7), 6-4, 7-6 (5)
  • Robin Haase (Olanda) - Daniel Evans (Marea Britanie) 3-6, 7-6 (5), 6-4
  • Jamie Murray/Neal Skupski (Marea Britanie) - Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer (Olanda) 6-4, 7-6 (6)