Jaqueline Cristian, locul 174 mondial, a fost eliminată, joi, de favorita principală, Sofia Kenin, numărul 5 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Lyon. Kenin, care s-a impus anul acesta la Australian Open, s-a impus cu scorul de 6-7 (5), 7-5, 6-4, în două ore şi 31 de minute de joc. Cristian a avut minge de meci în setul doi. În continuare, Sofia Kenin o va întâlni în sferturile de finală pe sportiva franceză Oceane Dodin, numărul 130 mondial.
Americanca a avut numai cuvinte de laudă la adresa sportivei noastre. Kenin a recunoscut în fața jurnaliștilor că a avut mari probleme în meciul cu românca în vârstă de 22 de ani. În același timp, Kenin a vorbit despre prietenia pe care o are cu Jaqueline, un fapt mai puțin cunoscut publicului larg.
E o jucătoare puternică. A trebuit să mă lupt pentru fiecare punct. Evident că n-am făcut cel mai bun meci al meu, în timp ce ea a arătat un nivel foarte înalt, așa că sunt fericită că am câștigat. Am jucat la dublu cu ea acum doi ani în Strasburg și ne-am și antrenat împreună, suntem bune prietene.
Tenerife Ladies Open
Jaqueline Cristian, victorie uriașă la Tenerife! A eliminat-o pe semifinalista de la Roland Garros
ACUM 15 ORE
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Simona Halep a coborât pe locul 17 WTA. Naomi Osaka a ieșit din TOP 10. Cum arată clasamentul
04/10/2021 LA 09:37
Astana Open
Jaqueline Cristian a ratat șansa calificării în finală la Nur-Sultan! Înfrângere clară în semifinale
01/10/2021 LA 12:35