Davis Cup Singles

Cupa Davis | Canada, prima echipă calificată în sferturile de finală! Rezultatele zilei

Distribuie cu
Copiere

Shapovalov

DeIrina Aldea
20/11/2019 la 09:31

Canada este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Davis. Ce rezultate s-au înregistrat marți, în a doua zi de concurs de la Caja Magica.

Canada este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Davis, asta după ce a învins marți cu 2-1 Statele Unite ale Americii. Canadienii au obținut astfel a doua victorie din Grupa F. Ei s-au impus în cele două meciuri de simplu, prin Vasek Pospisil, care l-a învins cu 7-6 (7/5), 7-6 (9/7) pe Reilly Opelka, şi Denis Shapovalov, învingător cu 7-6 (8/6), 6-3 în faţa lui Taylor Fritz.

Fiind siguri de victorie deja, canadienii s-au retras înainte de meciul de dublu, oferindu-le americanilor punctul de onoare. Marți a intrat în competiție și Spania, națiunea gazdă a acestei competiții, care a învins cu 2-1 pe Rusia, mulțumită victoriilor obținute de Rafael Nadal în fața lui Karen Khachanov ( (6-3, 7-6), şi a cuplului Marc Granollers/Feliciano Lopez, în partida cu Andrei Rublev şi Karen Khachanov (6-7, 7-6).

Marc Rosset, atac dur: "Dacă tatăl meu s-ar comporta așa, l-aș bate! Tatăl lui Nole strică tenisul"

Spania - Rusia 2-1

• Andrei Rublev (Rusia) - Roberto Bautista Agut (Spania) 3-6, 6-3, 7-6 (0)
  • Rafael Nadal (Spania) - Karen Khachanov (Rusia) 6-3, 7-6 (7)
  • Marcel Granollers/Feliciano Lopez (Spania) - Karen Khachanov/Andrei Rublev (Rusia) 6-4, 7-6 (5)

• Alex de Minaur (Australia) - Daniel Elahi Galan (Columbia) 6-4, 6-3
  • John Peers/Jordan Thompson (Australia) - Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia) 6-3, 3-6, 7-6 (6)

GRUPA E

Kazahstan - Olanda 2-1

• Mihail Kukushkin (Kazahstan) - Botic van de Zandschulp (Olanda) 6-2, 6-2
  • Robin Haase (Olanda) - Alexander Bublik (Kazahstan) 7-5, 3-6, 7-6 (5)
  • Alexander Bublik/Mihail Kukushkin (Kazahstan) - Robin Haase/Jean-Julien Rojer (Olanda) 6-4, 7-6 (2)

GRUPA F

Canada - SUA 2-1

• Vasek Pospisil (Canada) - Reilly Opelka (SUA) 7-6 (5), 7-6 (7)
  • Denis Shapovalov (Canada) - Taylor Fritz (SUA) 7-6 (6), 6-3
  • Sam Querrey/Jack Sock (SUA) - Vasek Pospisil/Denis Shapovalov (Canada) 6-0, 6-0 (retragere)

Tatăl lui Djokovic a întrecut orice limită! Ce a putut spune de Dimitrov după scandalul "COVID-19"

24/06/2020 LA 10:35