Sinner a atins un record stabilit doar de Djokovic, Nadal și Federer! Ce aspect și-a îmbunătățit cel mai mult în 2024

Jannik Sinner a adus aseară calificarea Italiei în finala Cupei Davis, după ce l-a învins în două seturi pe Alex De Minaur. După meci, liderul mondial a vorbit despre viitorul duel cu Olanda și a dezvăluit care a fost aspectul pe care l-a îmbunătățit cel mai mult în acest an.

Jannik Sinner

Credit imagine: Getty Images

Italia a obținut aseară a șasea calificare în finala Davis Cup, după ce s-a impus în ambele meciuri de simplu. În cea de-a doua partidă, după victoria lui Matteo Berrettini în fața lui Thanasi Kokkinakis, Jannik Sinner l-a învins fără nicio emoție pe Alex De Minaur, cu scorul de 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute de joc.
Pentru Jannik Sinner și echipa Italiei urmează astăzi duelul cu Olanda, în finala Cupei Davis. Batavii s-au calificat în premieră în ultimul act al competiției, după ce au trecut de Spania și Germania.
După meciul cu De Minaur, liderul mondial a susținut o conferință de presă în care a prefațat duelul cu Olanda. Sinner a spus că italienii nu ar trebui să-și subestimeze viitorii adversari, mai ales pentru că în Cupa Davis se poate întâmpla orice.
"Va fi greu. Este o finală și mai ales în Cupa Davis se poate întâmpla orice, așa cum am văzut. Săptămâna aceasta nu am fost surprinși, vom încerca să dăm tot ce putem și trebuie să alegem bine cine va juca.
Această competiție este foarte imprevizibilă, așa că nu putem decât să fim foarte fericiți că am ajuns din nou în finală. Suntem și norocoși că avem mult sprijin din partea fanilor italieni în tribune, sunt foarte pasionați și îi auzim foarte bine. Este ceva foarte pozitiv, mai ales când meciurile noastre se complică", a spus campionul de la Australian Open și US Open.
În plus, italianul a vorbit și despre aspectul pe care l-a îmbunătățit cel mai mult în jocul său în acest an, dezvăluind că este vorba despre serviciu, care îl ajută în momentele în care are un joc mai slab pe linia de fund.
"Cred că sunt un jucător foarte solid de la linia de fund, care știe să facă lucruri foarte diferite, nu doar să lovească puternic. Am realizat multe în acest an, dar nu iau nimic de la sine. Meciul cu De Minaur a fost de mare calitate din partea amândurora, doar că a existat numai câte un break în fiecare set.
În acest an, mi-am îmbunătățit mult serviciul. Observ că mă ajută în momentele în care pot fi mai slab de la linia de fund și este ceva care se simte bine pentru că obțin puncte ușoare", a adăugat Jannik Sinner, citat de Punto de Break.

Sinner, record impresionant după victoria cu De Minaur

După victoria obținută în fața lui Alex De Minaur, liderul mondial a egalat un record pe care doar Novak Djokovic, Rafael Nadal și Roger Federer l-au mai reușit de-a lungul istoriei.
Sinner a ajuns la 18 victorii în fața jucătorilor din top 10 ATP în 2024. Doar cei 3 tenismeni legendari au mai reușit asta într-un singur sezon, Djokovic de 6 ori, în perioada 2011-2016, Federer în 2004 și 2006, iar Nadal doar în 2013.
Duelul dintre Italia și Olanda, din finala Cupei Davis, va avea loc în această după-amiază, cu începere de la ora 17:00.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo