În primul meci din 2020, Djokovic a avut o misiune dificilă. La Brisbane, sârbul a dat peste Kevin Anderson, fostul numărul 5 mondial. Jucătorul sudafrican, coborât până pe locul 91 în ATP la finalul lui 2019, și-a arătat calitățile, mai ales la serviciu în fața unui adversar mult mai bine cotat.
Dușan Lajovic a adus primul punct al Serbiei, după un succes în trei seturi cu Lloyd Harris.

Rezumat: Lajovic - Harris

2021, anul lui Novak Djokovic! Sârbul e doar al 5-lea jucător din istorie care reușește asta
ACUM 8 ORE
După punctul adus de Lajovic, o victorie a lui Djokovic era suficientă pentru un succes la general a sârbilor.

Echilibru și emoții

Djokovic a dominat primul set, a condus cu 3-0, dar s-a impus cu emoții în fața uriașului din Johannesburg. a fost 7-5 în tiebreak la capîtul unui set de 1 oră și 17 minute.
Setul secund a fost chiar li mai strâns. Niciunul dintre jucători nu a mai putut face break!

Rezumate: Djokovic - Anderson

Numărul 2 mondial, Djokovic a forțat în tiebreak și s-a impus cu 8-6.
Djokovic a ajuns la 9 victorii din 11 meciuri cu Kevin Anderson din Africa de Sud.
În alte partide, Japonia a învins la Perth Uruguayul cu 3-0, Franța s-a impus cu 2-1 la Brisbane în fața echipei din Chile, iar Argentina a reușit să câștige la Sydney cu 2-1 în fața Poloniei.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Nadal: "Trec printr-un proces complicat, dureros, dar am în minte un singur lucru"