"Djokovic e cel mai bun jucător de pe planetă"! Patrick McEnroe s-a convins după Turneul Campionilor

Actualizat 21/11/2022 la 19:09 GMT+2

Novak Djokovic este proaspătul câștigător al Turneului Campionilor după ce s-a impus în două seturi în finala cu Casper Ruud. Patrick McEnroe a postat un mesaj chiar înaintea ultimului act, în care susține că sârbul este cel mai bun de pe planetă la ora actuală.

Novak Djokovic gewinnt die ATP-Finals

Credit imagine: SID

Articol scris de Dani Morar
Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor pentru a șasea oară, după un an în care a lipsit la două competiții majore, Australian Open și US Open. Chiar și așa, sârbul a încheiat anul cu cele mai multe trofee.
De asemenea, el a urcat până pe poziția a 5-a în clasamentul ATP, în ciuda faptului că succesul de la Wimbledon nu i-a adus niciun punct, după deciziile organizatorilor de a nu recompensa niciun jucător în acest an.
Patrick McEnroe a postat un mesaj chiar înaintea finalei de la Torino, în care își exprimă părerea cu privire la fostul lider mondial. Americanul este convins că Djokovic este jucătorul momentului și nimeni nu îl poate depăși deocamdată. "Djokovic este cel mai bun jucător de tenis de pe planetă, în acest moment", a scris McEnroe pe pagina sa de twitter.
Djokovic a pierdut un singur set la turneul care a avut loc în Italia, în grupe, contra lui Medvedev. Cel care a câștigat 21 de titluri de Grand Slam a adunat 5 din 5 victorii, obținând toate cele 1500 de puncte ATP puse în joc.

Novak Djokovic a fost extrem de bucuros și s-a descătușat după finala de la Torino în care l-a învins pe Ruud. Sârbul nu mai ridicase acest trofeu deasupra capului de 7 ani, iar interzicerea de la cele două Grand Slam-uri din acest an a apăsat de asemenea pe umerii săi.
"E o finală și în general astfel de meciuri sunt decise de margini fine. Un break a fost suficient în fiecare set. L-am făcut să alerge, mă bucur că am reușit să fiu foarte agresiv. Totul a mers din plin, sunt foarte fericit că am jucat astfel.
Au fost multe emoții, în special la 30-30 în ultimul game. Trebuie să fii concentrat pe toată durata meciului, altfel echilibrul se poate duce în altă direcție. Am simțit presiune, pentru că au fost 7 ani de când nu am mai câștigat acest turneu. Dar această pauză face victoria și mai dulce, mai ales că vine în contextul anului acesta. E o mare ușurare și abia aștept pauza acum. Am stat ca pe ace tot anul, să văd unde și dacă pot merge, dar am terminat într-o notă bună", a spus Djokovic după finala de le Turneul Campionilor.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.