Djokovic l-a învins pe Medvedev la Adelaide, și va juca finala cu Sebastian Korda

Marian Ursescu

Publicat 07/01/2023 la 14:16 GMT+2

Sârbul a câștigat a noua oară în fața rusului și a bifat al patrulea succes fără set pierdut în turneul de la Antipozi. Americanul Sebastian Korda îi va fi adversar. Va fi prima întâlnire între cei doi

Novak Djokovic

Novak Djokovic a început 2023 cum nu se poate mai bine. A obținut a patra victorie consecutivă în turneul de la Adelaide, turneu cu premii de 642.735 dolari, și s-a calificat în finală.
Djokovic i-a învins pe Constant Lestienne, Quentin Halys (ambii din Franța) și pe canadianul Denis Shapovalov, pentru ca în semifinale să dea peste rusul Daniil Medvedev, fost număr 1 mondial.

9-4 la confruntări directe

Era a 13-a confruntare dintre cei doi. Sârbul conducea clar cu 8-4, dar Medvedev se lăuda cu succesul în finala de la US Open 2021, o victorie clară în trei seturi (6-4, 6-4, 6-4). Au mai fost alte trei victorii în Turneul Campionilor 2020, faza grupelor, și în turneele Master de la Cincinnati și Monte Carlo 2019. În rest erau opt victorii ale lui Novak, cel care se impusese și în ultimele trei confruntări.
A venit acum a patra victorie la rând, una conturată la fel de clar, în două seturi: 6-3, 6-4.
Novak a servit constant bine și nu i-a dat nicio șansă rusului la retur. În primul set, Djokovic a făcut break-ul la 2-1 și și-a păstrat avantajul până la 6-3. Medvedev a beneficiat de o singură minge de break, la 4-2, dar pe care nu a reușit să o valorifice. Mai mult, și-a câștigat mult mai greu gameurile și pe propriul serviciu.
În setul 2, Djokovic a continuat să servească precis, a reușit să facă break-ul la 3-3. La 4-3, sârbul a salvat singurele două mingi ale adversarului pe propriul serviciu și s-a desprins în câștigător. A pus capăt disputei într-o oră și 24 de minute.

Finală inedită cu Korda

În finala de la Adelaide, Nivak Djokovic îl va întâlni în finală pe americanul Sebastian Korda, fiul fostului mare jucător ceh, Petr Korda. Acesta a trecut în semifinale de japonezul Yoshihito Nishioka. Asiaticul a pierdut primul set, 6-7 (0-1), era condus cu 1-0 în setul 2 și a decis să se retragă.
Numărul 33 mondial, Sebastian îl va înfrunta pentru prima dată în carieră pe Novak Djokovic, acum al cincilea jucător în ierarhia ATP. Korda are un singur titlu în carieră, obținut în 2021: Emilia-Romagna Open, un turneu ATP 250.
De partea cealaltă, Novak are 91 de titluri în carieră, dintre care 21 de Mare Slam.