La nouă luni de la ultimul meci, Dominic Thiem a revenit pe terenul de tenis, la turneul challenger de la Marbella. Austriacul, ajuns acum pe locul 50 ATP, a cedat în fața argentinianului Pedro Cachin, cu scorul de 3-6, 4-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 22 de minute de joc. Favorit numărul 1 al turneului, Thiem a fost eliminat încă din turul inaugural.
Acum, Cachin, aflat pe locul 228 ATP, se va duela ci francezul Manuel Guinard, care a trecut în primul tur de Barranco, un spaniol venit din calificări. La doar câteva zeci de minute de la înfrângerea suferită de Wawrinka la Marbella, tot în primul tur, Thiem a încasat și el o eliminare prematură, după o lungă perioadă de absență din competiții.

Ultimul meci disputat de Dominic Thiem a avut loc pe data de 23 iunie 2021, când a abandonat meciul cu Adrian Mannarino, din turul doi de la Mallorca. Din cauza accidentării, Thiem a coborât până pe locul 50 în ierarhia ATP. În vârstă de 28 de ani, Dominic s-a aflat cel mai sus în clasamentul mondial pe locul 3.
De-a lungul carierei, Thiem a câștigat 17 titluri ATP, încasând 28.861.766 de dolari din tenis. Pe lângă titlul de la US Open, Dominic mai are trei finale de Grand Slam jucate: două la Roland Garros (2018 și 2019) și una la Australian Open (2020). În 2020, Dominic a jucat 30 de meciuri (22 de victorii), iar în 2021 a bifat doar 18 partide (9-9).