#DORdeSPORT Simona Halep – Angelique Kerber, Roland Garros 2018. Povestea sfertului de finală

Publicat 24/03/2020 la 16:27 GMT+2

Partida dintre Simona Halep și Angelique Kerber de la Roland Garros 2018 a fost un meci cu o încărcătură emoțională uriașă datorită mizei.

Halep

Sfertul de finală de la Roland Garros 2018 a reprezentat un meci extrem de încărcat din punct de vedere emoțional. Simona venea după o finală la Australian Open, iar dorința de a cuceri un titlu major era la acel moment mai arzătoare ca niciodată. Fiecare lovitură și pas greșit au contat enorm în partida din sferturile de finală la ediția din 2018 de la Roland Garros.
Simona avea să se califice în penultimul act după ce a învins-o în mod spectaculos pe Angelique Kerber, scor 6-7, 6-3, 6-2, după două ore şi 14 minute de joc. Pentru Simona a fost a treia prezență în semifinale la Paris, după cele bifate în 2014 şi 2017, când ajuns până în finală. Desigur, meciul din sferturi de la Paris nu a fost atât de dramatic ca cel din semifinale de la Australian Open, dar Halep şi Kerber au dovedit de-a lungul timpului că duelurile dintre ele nu sunt niciodată banale.
Halep

Un meci în care Simona a revenit spectaculos

Un debut de meci nesigur, cu o oarecare teamă pentru Simona. La acea vreme a 12-a jucătoare a lumii, Kerber, a profitat de ocazii și de greșelile sportivei noastre și s-a desprins la 4-0. Simona a realizat la timp că nu este prea târziu să recupereze teren în prima manșă și a împins setul la tie-break, însă acolo a cedat categoric, 2-7.
Halep
Campioana noastră a controlat al doilea set încă din debut. A început cu break, pe care l-a consolidat până la final, astfel că s-a impus cu 6-3, şi pe fondul unor probleme fizice ale jucătoarei din Germania. Simo a început bine şi setul decisiv, în care a condus cu 2-0, dar apoi şi-a pierdut serviciul. Halep a refăcut rapid avantajul şi a dominat clar jocul. În aceste condiţii, Kerber a mai luat un singur game, iar liderul mondial a încheiat meciul cu un clar 6-2 în cel de-al treilea act.

Statistica meciului Halep vs Kerber:

• Ași: 1-2
  • Duble greșeli: 4-3
  • Lovituri câștigătoare: 26-24
  • Erori neforțate: 46-53
  • Puncte câștigate cu primul serviciu: 61% (39/64) - 59% (34/58)
  • Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 53% (16/30) - 40% (17/43)
  • Puncte de break salvate: 67% (8/12) - 53% (9/17)
  • Puncte de break câștigate: 47% (8/17) - 33% (4/12)
  • Total puncte câștigate: 54% (105/195) - 46% (90/195)
  • Durata partidei: 2h 14min.

Ce a spus Simona Halep după calificarea în semifinale la Roland Garros 2018

Mereu au fost meciuri grele cu ea, dar după primul set am rămas puternică și nu am renunțat. Am greșit mult la început, am încercat sa fac prea mult, dar apoi am găsit ritmul. Am jucat de câteva ori împotriva ei și știam că este dificil pentru că returnează orice minge și fiecare punct este foarte lung. Nu sunt neapărat obișnuită cu asta, pentru că tenisul de azi este diferit, dar de fiecare dată când joc împotriva ei dau tot ce am mai bun și sunt foarte fericită că am reușit să fac asta și în meciul de azi. Am fost prea agresivă la început și nu mi-a ieșit jocul pentru că ea dă mingi foarte joase și sunt dificil de returnat, dar apoi am schimba tactica și am reușit să câștig. Azi a fost un meci dificil, dar voi încerca să mă refac și să fiu pregătită pentru semifinala de mâine.
Simona avea s-o întâlnească în semifinale pe Muguruza, pe care a învins-o clar. În finala cu Sloane Stephens, Simona și-a învins demonii și a cucerit primul titlu al carierei, în orașul preferat, Paris, pe suprafața favorită, zgura.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.