Irina Begu (76 WTA) și Sorana Cîrstea (87 WTA) au fost protagonistele unora dintre cele mai dure partide din tenisul feminin în 2020. Dacă Begu se regăsește pe podium, cu al doilea cel mai lung meci al anului, Cîrstea punctează de două ori, cu o victorie și o înfrângere.
Britanica Heather Watson a câștigat cel mai lung meci fin tenisul feminin pe 2020, în sferturile de finală de la Hobart, reușind prima sa victorie în fața unei adversare din Top 20 din 2017 încoace: 6-7(5), 6-4, 7-5 în fața belgiencei Elise Mertens. Partida lor a durat trei ore și 33 de minute, cu cinci minute mai mult decât al doilea cel mai lung meci al sezonului, dintre Begu și Leonie Kung.
Begu, 30 de ani, a fost ghiniosta de serviciu la Praga, la reluarea sezonului, meciurile ei fiind întrerupte ba de întuneric, ba de ploaie. Chiar și așa, bucureșteanca a reușit să lege trei victorii extrem de importante, începând cu surpriza din primul tur în fața favoritei 9, Anastasija Sevastova, continuând cu victoria la Kung și un succes la Sara Sorribes Tormo, înainte de a se înclina în semifinale în fața Simonei Halep. Irina Begu a reușit o revenire de senzație în partida cu tânăra reprezentantă a Elveției (20 ani), ajunsă pe tablou ca lucky-loser. Kung și-a adjudecat primul set în tie-break, 7-3, apoi duelul a fost întrerupt și amânat pentru a doua zi, din cauza întunericului. Begu a reușit să se impună în cele din urmă, după trei ore și 28 de minute de joc efectiv, 6-7(3), 7-5, 7-6(6).
Simona Halep a făcut un anunț mare pentru fani: "Mai vreau să joc doi-trei ani"
ACUM 8 ORE
  • 23 de victorii și 10 înfrângeri este bilanțul Irinei Begu în 2020.
  • Begu încheiase anul 2019 pe locul 99, însă a urcat până pe 70 WTA de-a lungul acestui an, fiind acum a treia româncă în clasamentul mondial.

Sorana Cîrstea, de două ori în Top 25 cele mai lungi meciuri din 2020

Sorana Cîrstea, 30 ani, a trăit o mare dezamăgire în primul tur la Palermo, după ce păruse că a preluat controlul în duelul cu Sara Errani. Românca a câștigat opt game-uri consecutiv la jumătatea partidei, însă în cele din urmă italianca s-a impus, 7-5, 1-6, 6-4, după două ore și 57 de minute de luptă. Acest duel a ratat la limită Top 10-ul celor mai lungi meciuri din 2020, poposind pe locul 11.
Fanii sportivei din Târgoviște însă amintesc însă cu siguranță cu mult mai multă plăcere de al doilea meci-thriller al Soranei din acest an. Este vorba despre superba surpriză reușită de Cîrstea pe tabloul principal de la US Open, în fața britanicei Johanna Konta. Sorana a anulat patru mingi de break care i-ar fi permis britanicei să servească pentru a treia victorie consecutivă în fața sa, apoi s-a impus cu 2-6, 7-6(5), 6-4, în două ore și 50 de minute.
  • Sorana Cîrstea s-a oprit în turul trei la US Open, învinsă de Karolina Muchova, din Cehia.
  • 9 victorii și 9 înfrângeri este bilanțul Soranei Cîrstea în 2020

Cele mai lungi 15 meciuri WTA în 2020:

• 3 ore 33 minute: Heather Watson - Elise Mertens 6-7(5), 6-4, 7-5, la Hobart
  • 3 ore 28 minute: Irina Begu - Leonie Kung 6-7(3), 7-5, 7-6(7), la Praga
  • 3 ore 11 minute: Kiki Bertens - Sara Errani 7-6(5), 3-6, 9-7, la Roland Garros (10 break-uri la rând în decisiv)
  • 3 ore 9 minute: Jasmine Paolini - Daria Kasatkina 5-7, 6-4, 6-4, la Palermo (21 de break-uri și 16 game-uri cu egalități)
  • 3 ore 8 minute: Zarina Diyas - Christina McHale 6-7(4), 7-5, 7-6(3), la Strasbourg (americanca condusese cu set și 4-0)
  • 3 ore 2 minute: Eugenie Bouchard - Danka Kovinic 3-6, 6-4, 7-5, la Istanbul
  • 3 ore 1 minut: Garbine Muguruza - Tamara Zidansek 7-5, 4-6, 8-6, la Roland Garros (spaniola a revenit de la 0-3 în decisiv)
  • 3 ore: Yulia Putintseva - Petra Martic 6-3, 6-7(2), 6-4, la Roma (Putintseva a ratat minge de meci în setul doi, fiind întoarsă de la 6-3, 5-1)
  • 3 ore: Elina Svitolina - Marie Bouzkova 7-5, 4-6, 6-4, la Monterrey (cea mai lungă finală WTA în 2020)
  • 3 ore: Alison Riske - Wang Yafan 7-6(5), 2-6, 6-3, la Australian Open (cel mai lung meci la Melbourne)
  • 2 ore, 57 minute: Sara Errani - Sorana Cîrstea 7-5, 1-6, 6-4, la Palermo
  • 2 ore, 57 minute: Clara Burel - Arantxa Rus 6-7(9), 7-6(2), 6-3, la Roland Garros (cel mai târziu finiș din istoria French Open-ului - ora locală 00:10)
  • 2 ore, 54 minute: Magda Linette - Danka Koviniv 6-1, 6-7(2), 7-6(4), la US Open
  • 2 ore, 53 minute: Aliaksandra Sasnovich - Anna Karolina Schmiedlova 6-7(5), 6-4, 6-3, la Istanbul
  • 2 ore, 52 minute: Eugenie Bouchard - Tamara Zidansek 7-6(2), 6-7(2), 6-2, la Praga
Locul 22 - 2 ore, 50 minute: Sorana Cîrstea - Johanna Konta 2-6, 7-6(5), 6-4, la US Open
Schimbări majore adoptate de ATP. Mai mulți bani și mai multe turnee de top!