Simona Halep a obținut calificarea în semifinale la turneul de 500 de puncte de la Dubai după ce a eliminat-o în sferturile de finală pe favorita numărul 8, Ons Jabeur, în minimum de seturi, dar la mare luptă, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela pentru un loc în finală cu Jelena Ostapenko.
Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori în circuitul WTA și și-au împărțit victoriile (letona s-a impus în finala Roland Garros 2017, iar românca a câștigat la Beijing în același an). Prin calificarea în semifinale, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 37.500 de dolari şi 185 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
Miami Open
"Ea nu renunță niciodată! E un model extraordinar!" Simona Halep, lăudată de noul lider WTA
29/03/2022 LA 08:44

Când joacă Simona Halep cu Jelena Ostapenko în semifinale la Dubai

Organizatorii turneului de la Dubai au anunțat ora de start a meciului dintre Simona Halep și Jelena Ostapenko din semifinale. Astfel, cele două se vor lupta pentru un loc în marea finală vineri, de la ora 15:00, acesta fiind primul meci al zilei pe terenul central al turneului din Emiratele Arabe Unite. Meciul va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.
Simona Halep a câștigat de două ori turneul WTA de la Dubai: 2015 (6-4, 7-6(4) cu Karolina Pliskova) și 2020 (3-6, 6-3, 7-6(5) cu Elena Rybakina). De fiecare dată când a trecut de sferturile de finală, Simona Halep a cucerit și titlul la Dubai. Rămâne de văzut dacă poate să mai câștige două meciuri și să câștige și al treilea titlu la Dubai, însă până acum, jocul româncei a arătat excelent.
Cum arată traseul virtual al Simonei Halep la WTA Dubai
  • Turul inaugural: 6-2, 6-4 vs Alison Riske
  • Turul secund: 6-3, 6-2 vs Gabriela Ruse
  • Sferturile de finală: 6-4, 6-3 vs Ons Jabeur
  • Semifinale: Jelena Ostapenko
  • Finala: Veronika Kudermetova / Marketa Vondrousova / Dayana Yastremska.
Simona Halep, parcurs facil la Miami! Sorana Cîrstea, tragere la sorţi de coşmar
21/03/2022 LA 05:46
Qatar TotalEnergies Open
Jelena Ostapenko, "răpusă" la Doha de Anett Kontaveit! Seria de 9 victorii a letonei, încheiată
25/02/2022 LA 16:06