Simona Halep se oprește în semifinale la Dubai! Ostapenko, revenire de senzație în fața româncei

Actualizat 18/02/2022 la 16:45 GMT+2

Simona Halep a fost eliminată în semifinale la turneul de la Dubai! Marea noastră campioană a câștigat primul set la 2, dar Ostapenko a revenit spectaculos în meci și a dus misiunea până la final, calificându-se în ultimul act la turneul din Emiratele Arabe Unite.

Simona Halep & Jelena Ostapenko

• GAME, SET & MECI Jelena Ostapenko! Simona Halep s-a oprit în semifinale la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Sportiva noastră a cedat în fața Jelenei Ostapenko în trei seturi foarte disputate, scor 6-2, (0) 6-7, 0-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 37 de minute de joc. În marea finală, Ostapenko se va duela cu Veronika Kudermetova, care a beneficiat de abandonul Marketei Vondrousova.
  • 0-5. Ostapenko mai face un break și va servi pentru calificarea în marea finală de mâine.
  • 0-4. Jelena Ostapenko pare acum de neoprit. Letona lovește decisiv din orice unghi al terenului. Simona pare deznădăjduită.
  • 0-3. Simona Halep face un nou game foarte slab de serviciu, la Ostapenko are două break-uri în față, la 3 game-uri distanță de calificarea în finală.
  • 0-2. Ostapenko își face serviciul și confirmă break-ul.
  • 0-1. Jelena Ostapenko dictează ritmul jocului în acest moment și începe setul decisiv cu break.
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV ÎN SEMIFINALA DE LA DUBAI.
  • 6-2, (0) 6-7. Jelena Ostapenko se impune în tiebreak și trimite meciul în set decisiv la Dubai.
  • 6-2, 6-6. Simona Halep salvează mingi de break și de set și trimite setul secund în tiebreak.
  • 6-2, 5-6. Ostapenko își câștigă game-ul de serviciu, iar Simona va fi din nou nevoită să servească pentru a rămâne în setul secund.
  • 6-2, 5-5. Simona Halep rezistă foarte bine și egalează la 5. Setul secund intră în prelungiri.
  • 6-2, 4-5. Jelena Ostapenko e în față. Simona Halep va servi pentru a rămâne în setul secund.
  • 6-2, 4-4. Simona Halep își face serviciul și e la doar două game-uri distanță de calificarea în marea finală de mâine.
  • Veronika Kudermetova e în finală, în urma retragerii Marketei Vondrousova din semifinala care era programată la ora 17 la Dubai. Cehoaica a invocat probleme la mușchiul adductor și a abandonat.
  • 6-2, 3-4. Ostapenko își face serviciul și cere intervenția trainer-ului.
  • 6-2, 3-3. Simona Halep egalează la 3, excelentă revenire pentru româncă.
  • 6-2, 2-3. Simona Halep obține rebreak-ul și va servi pentru a egala la 3 în setul al doilea.
  • 6-2, 1-3. Simona Halep se apără mult mai bine în fața loviturilor năpraznice ale Jelenei Ostapenko și câștigă primul game în setul secund.
  • 6-2, 0-3. Jelena Ostapenko își consolidează break-ul, iar Simona Halep se vede acum nevoită să revină în manșa a doua.
  • 6-2, 0-2. Jelena Ostapenko obține primul break al său în meci.
  • 6-2, 0-1. Jelena Ostapenko începe cu bine acest set al doilea și își face serviciul.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND LA DUBAI.
  • 6-2. Simona Halep închide acest prim set după 28 de minute de joc în fața Jelenei Ostapenko.
  • 5-2. Simona Halep mai obține un break și va servi pentru a câștiga această primă manșă în fața Jelenei Ostapenko.
  • 4-2. Simona Halep își face serviciul și își consolidează avantajul în manșa de debut. Ostapenko devine din ce în ce mai agitată.
  • 3-2. Simona Halep obține primul break al meciului. Răbdarea româncei și-a spus cuvântul în acest game pe retur.
  • 2-2. Simona egalează la 2, pe fondul unui serviciu bun și al erorilor comise de adversară.
  • 1-2. Ostapenko trece din nou în față, însă de această dată cu ceva emoții. Simona insistă la retur, însă producerea break-ului întârzie.
  • 1-1. Simona Halep începe și ea bine la serviciu, egalează la 1 în debutul partidei.
  • 0-1. Jelena Ostapenko începe foarte bine la serviciu, în stilu-i propriu, cu lovituri puternice și variate.
  • UPDATE / Jelena Ostapenko începe la serviciu prima semifinală programată pe terenul central din Dubai.
Știre inițială
Simona Halep revine azi pe teren, după ce le-a învins pe Riske, Ruse și Jabeur. Campioană la edițiile din 2015 și 2020, Simona Halep o întâlnește azi, în semifinale, pe letona Jelena Ostapenko, a 21-a jucătoare a lumii. Adversara de azi a Simonei a trecut până acum la Dubai de Kenin, Swiatek și Kvitova, cedând două seturi în optimi și sferturi.
Partida dintre Simona Halep și Jelena Ostapenko va fi prima de pe terenul central și va începe la ora 1500, ora României. Duelul va fi transmis în format LIVE TEXT pe eurosport.ro. În viziunea bookmakerilor, Simona Halep este favorită în duelul programat azi în Emiratele Arabe Unite. Dacă trece de Ostapenko, Simona va da peste câștigătoarea meciului dintre Kudermetova și Vondrousova.

SIMONA HALEP – Jelena Ostapenko, LIVE TEXT ÎN semifinale LA DUBAI, DE LA ORA 15:00

Simona Halep şi Jelena Ostapenko s-au întâlnit de două ori în circuitul WTA și și-au împărțit victoriile (letona s-a impus în finala Roland Garros 2017, iar românca a câștigat la Beijing în același an). Simona Halep a câștigat de două ori turneul WTA de la Dubai: 2015 (6-4, 7-6(4) cu Karolina Pliskova) și 2020 (3-6, 6-3, 7-6(5) cu Elena Rybakina). De fiecare dată când a trecut de sferturile de finală, Simona Halep a cucerit și titlul la Dubai.
Cum arată traseul virtual al Simonei Halep la WTA Dubai
  • Turul inaugural: 6-2, 6-4 vs Alison Riske
  • Turul secund: 6-3, 6-2 vs Gabriela Ruse
  • Sferturile de finală: 6-4, 6-3 vs Ons Jabeur
  • Semifinale: Jelena Ostapenko
  • Finala: Veronika Kudermetova / Marketa Vondrousova.

Duelul declarațiilor, înainte de semifinale Halep – Ostapenko, la Dubai

Jelena Ostapenko e convinsă că sportiva noastră nu-i poate ține piept atunci când ea joacă agresiv. Letona a făcut ieri câteva declarații destul de expeditive: "Simona este o jucătoare constantă. Dacă joc cu ea, trebuie să fiu agresivă. Cel mai probabil se va apăra. Voi aștepta să văd cu cine voi juca. Am jucat cu ea acum mult timp. Trebuie să o urmăresc din nou.
Principalul lucru este că, indiferent cât era scorul, când am jucat agresiv, de cele mai multe ori, am câștigat meciurile. În special în finala de la Roland Garros. Chiar dacă am pierdut, când am intrat pe teren, Halep nu a putut să îmi țină piept. E doar începutul sezonului, dar vreau să ajung în top 10 sau, de ce nu, chiar mai sus. Nu mă voi opri din muncă. Vreau să joc din ce în ce mai bine și să devin mai bună", a declarat Jelena Ostapenko la conferința de presă.
Replica Simonei Halep a venit la scurt timp: "Va fi un meci la fel de ciudat ca astăzi (n.r. cu Jabeur), fără ritm, cu lovituri foarte puternice. Pot să spun că e destul de inconstantă, așa că vor fi greșeli ușoare, dar și puncte extraordinare. Trebuie să stau concentrată, o să mă uit un pic la meciurile anterioare și sper să fac un joc bun.
Au fost două meciuri pe care o să le păstrez întotdeauna în mintea mea (n.r. cu Ostapenko). Am încredere că am șansa mea. Așa o fi (n.r.- că nu poate să facă față loviturilor în forță ale letonei). Joacă destul de puternic, dar și eu sunt destul de puternică pe picioare și de câte ori am jucat contra ei nu pot să zic că m-a dominat prin forță. Într-adevăr are lovituri extraordinare și sunt greu de returnat, dar sunt bine. Toate adversarele sunt la fel pentru mine și încerc să mă concentrez pe persoana mea, cum am făcut foarte bine în ultimele meciuri", a spus și Simona.