Novak Djokovic a jucat ieri primul său meci în acest sezon competițional, la turneul de la Dubai. Sârbul a debutat cu o victorie la turneul din Emiratele Arabe Unite, trecând în două seturi de Lorenzo Musetti, scor 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 15 minute de joc. Nole a arătat un nivel de joc foarte ridicat în primul său meci din 2022, jucând agresiv și foarte precis.
În continuare, marele campion sârb se va duela pentru un loc în sferturile de finală de la Dubai cu rusul Karen Khachanov, ocupant al locului 26 ATP. Sportivul rus s-a impus în primul tur în fața australianului Alex De Minaur cu scorul de 6-3, (1) 6-7, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 48 de minute de joc.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin

Novak Djokovic – Karen Khachanov în optimile de finală la Dubai, în direct pe Eurosport

Până în prezent, Novak Djokovic și Karen Khachanov s-au întâlnit în circuitul masculin de tenis de șapte ori, scorul fiind 7-1 pentru Nole. Cei doi s-au duelat ultima oară la Roland Garros, în 2020, atunci când Djokovic s-a impus în runda a patra în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3, 6-3. Rusul l-a învins o singură dată pe Djokovic, în 2018 la turneul Masters de la Paris, cu 7-5, 6-4, chiar în marea finală a turneului.
Meciul dintre Djokovic și Khachanov se va vedea miercuri, în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player. Djokovic, în vârstă de 34 ani, care a cucerit de cinci ori trofeul la Dubai, nu a mai participat la nicio competiţia oficială din luna decembrie, când a evoluat la turneul final al Cupei Davis de la Madrid. Sârbul intenţiona să-şi apere titlul la Australian Open, primul turneu major al anului, desfăşurat în luna ianuarie şi câştigat de spaniolul Rafael Nadal, însă a fost expulzat din "ţara cangurilor" pentru faptul că nu era vaccinat împotriva Covid-19.
French Open 2022: informații, premii și favoriți
IERI LA 20:44
Clasamentul turneelor mari câștigate în ATP, actualizat. Diferența dintre Djokovic, Nadal și Federer
16/05/2022 LA 16:51